Ana SayfaTürkiyeSüleyman Soylu'dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Biz egemen devletiz, istediğimizden çıkarız

Süleyman Soylu’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Biz egemen devletiz, istediğimizden çıkarız

Cumhurbaşkanı Karıyla İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine sivil toplum temsilcileri ve siyasilerden ardı ardına tepkiler gelmeye devam ederken, İçişleri Bakanı Soylu'dan dikkat çeken bir çıkış geldi

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Soylu “Biz egemen bir devletiz. İstediğimiz uluslararası sözleşmenin altına imza atarız, istediğimizden çıkarız” ifadelerini kullandı.

İstanbul Sözleşmesi hakkında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “İstanbul Sözleşmesi üzerinden haksız bir ithamla karşı karşıya kaldık. Biz egemen bir devletiz. İstediğimiz uluslararası sözleşmenin altına imza atarız, istediğimizden çıkarız” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Asıl adı ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ olan İstanbul Sözleşmesi, 2011’de İstanbul’da düzenlenen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin 121. toplantısında kabul edilmişti.

Sözleşme Türkiye dahil 34 ülke tarafından yürürlüğe koyulurken, Ukrayna, İngiltere, Çekya, Slovakya, Moldova, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Macaristan, Ermenistan ve Bulgaristan sözleşmeyi imzalamış ancak yürürlüğe koymamıştı.

Avrupa Birliği, sözleşmeyi 13 Haziran 2017’de imzalarken, Avrupa Konseyi üyesi Rusya ve Azerbaycan sözleşmeyi imzalamayı reddetmişti. İstanbul Sözleşmesi’nin bazı maddeleri toplumsal cinsiyet eşitliği ve geleneksel aile değerlerine zarar verdiği iddiasıyla sık sık tartışmalara açılmıştı. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri