Ana SayfaTürkiyeSüleyman Soylu'ya Sedat Peker tepkisi: Koruma veren siz değil miydiniz

Süleyman Soylu’ya Sedat Peker tepkisi: Koruma veren siz değil miydiniz

Sedat Peker'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verdiği desteği hatırlatan Ahmet Davutoğlu, "Devlet yeni mi öğrendi suç örgütü lideri olduğunu" diye sordu.

Sedat Peker’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği desteği hatırlatan Ahmet Davutoğlu, “Devlet yeni mi öğrendi suç örgütü lideri olduğunu” diye sordu. Davutoğlu, Peker’e devlet adına koruma verilmesine de tepki gösterdi.

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in iktidarı hedef alan açıklamalarını değerlendiren Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Peker’in daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık destek verdiğini vurgulayarak, “Devlet yeni mi öğrendi suç örgütü lideri olduğunu? Peki daha önce devlet adına koruma veren siz değil miydiniz?” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu T24 yazarı Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtladı. 

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker‘in iktidarı hedef alan açıklamalarına ilişkin konuşan Davutoğlu, daha önce de diğer suç örgütü liderlerinin siyasilere yönelik tehditlerini hatırlatarak, bunun münferit bir olay olmadığını söyledi.

Devlet adına koruma verenler…

Peker’in açıklamaları için, “Elit içi çatışmanın, iktidar içi çatışmanın çok vahim bir düze çıktığını gösteriyor” diyen Davutoğlu, “Daha önce Sedat Peker ile ilgili yere göğe sığmayan ifadeler kullanıp tweetler atanlar, Sedat Peker’in açık destek verdiği sayın Cumhurbaşkanı  ve iktidar aktörleri, şimdi aralarında bir kavga başlamış bu görülüyor. Gerçekten hukuki bir durum mu var? Eğer gerçekten bu bir suç örgütüyse niye daha önce herhangi bir işlem yapılmadı? Devlet yeni mi öğrendi suç örgütü lideri olduğunu? Eğer suç örgütü lideri değilse, daha önce referanduma destek için, Cumhurbaşkanlığına destek için neredeyse mitingler yaptı, Anadolu’da AK Partililer tarafından karşılandı, iktidar tarafından karşılandı. Devlet koruma verdi. Bugün İçişleri Bakanı, suç örgütü tanımlamasıyla açıklama yapıyor. Peki daha önce devlet adına koruma veren siz değil miydiniz? Aynı bakan değil miydi?” diye sordu.

Zamanlamaya dikkat çeken Davutoğlu, “Bu çeteler ne zaman çıkar, böyle yapılar ne zaman çıkar? Genellikle bir iktidar döneminin bittiğine ve bir rant paylaşımının sonuna gelindiği anlarda çıkar” ifadesini kullandı.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

Kırmızı halıyla karşılandılar

Peker’in iddialarının re’sen savcılar tarafından soruşturulması gerektiğini söyleyen Davutoğlu, “Eğer bu iddialar doğruysa mutlaka bir tahkikat ve araştırma yapılmalı. Eğer doğru değilse çıkıp söylenmeli bunlar. O zaman niye suç örgütü? Kırmızı bültenle aranıyor şu anda. Daha önce neredeyse kırmızı halılarla karşılanan insanlar, Anadolu’da gittikleri yerde siyasi lider gibi karşılanan ve iktidar tarafından koruma altında olanlar” dedi. 

Davutoğlu: Kötülük objesi

Sedat Peker’in de iddialarında gündeme getirdiği Pelikan yapılanmasıyla ilgili konuşan Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

“Bir anlamda bir kötülük objesi haline dönüştü. Neden dönüştü? Çünkü meşru bir seçimden, meşru halk desteğiyle iş başına gelmiş ve ülkeyi de son derece iyi yöneten bir kadro bir başbakan. İyi yönetenin ölçüsü nedir? Ben bıraktığımda üretici enflasyonu yüzde 2.85’ti yıllık. Şu anda yıllık yüzde 30-35 geldi. Dolar 2.80’di. Şimdi 9’a 10’a dayanıyor. Faiz yüzde 7’ydi. Şimdi yüzde 20’lerde zor tutuluyor. Tüketici enflasyonu yüzde 5.5-6’lardaydı şimdi yüzde 20’lerde tutulamıyor. Üretici enflasyonu zaten aldı başını gidiyor. Ülkede her şey normalken ve millet geleceğe ümitle bakarken eğer bir çete organize edilmiş ve meşru Başbakan’a karşı, yine iktidarın bir kanadı tarafından desteklenmiş ve şimdi kaçıp giden bakan da içinde olduğu bir yapıyla desteklenmiş ve öne çıkartılmışsa, o zaman arkasını durdurmak mümkün olmaz. İşte geldiği yer burası. O yapılanma bir gün devletin bütün unsurlarına, şeylerine çöreklenmeye kalkar. Bu FETÖ yöntemidir. FETÖ de bunu yaptı. Şimdi bu yapılar arasındaki çıkar çatışması, ittifakları da çatışmaları da koalisyonları da açık gizli çıkar ortaklıklarını da ortaya çıkarıyor.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri