Ana SayfaTürkiyeSüleymaniye'nin minaresine kablo için delik açtılar

Süleymaniye’nin minaresine kablo için delik açtılar

Dünya mimarlık tarihinin en özel isimlerinden biri olan Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak anılan Eminönü’ndeki Süleymaniye Camii’nin minaresine kablo için delik delindiği ortaya çıktı.

Mimar Sinan’ın inşa ettiği Süleymaniye Camii’nin sağ minare girişinin izinsiz olarak delindiği ortaya çıktı. Mimar Sinan’ın ‘kalfalık eserim’ diye tanımladığı camide yapılan skandala tepki gösteren İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller “Restorasyon sonrası açılan bir delik olduğu aşikar. Tarihi bir eserin taşını keyfinize göre delip, tahrip edemezsiniz. Üstelik bu tahribatı yaptığınız eser Süleymaniye. Artık sözün bittiği yerdeyiz” dedi.

Sağ minare girişi delindi

İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden sayılan, Kanuni Sultan Süleyman adına 1551-1557 arasında Mimar Sinan’ın inşa ettiği hatta Sinan’ın ‘kalfalık eserim’ diye adlandırdığı Süleymaniye Camii’nin sağ minare girişinin izinsiz olarak delindiği ortaya çıktı.

Skandala ilişkin konuşan İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller, minaredeki tahribatı “Kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Eyüpgiller “Restorasyon sonrası açılan bir delik olduğu aşikar. Restorasyonu uygulayan firmanın anahtar tesliminden sonra yapılan bu tahribat gerçekten hepimizi derinden üzdü. Kablo deliği ile hoparlöre hat döşemişler. Kullanıcıların duyarsızlığından artık bıktık. Minarede açılan kablo deliğinin kim veya kimler tarafından yapıldığı ortaya çıkartılmalı. Tarihi bir eserin taşını keyfinize göre delip, tahrip edemezsiniz. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden izin almanız gerekir. Böyle bir izin var mı yok? Üstelik bu tahribatı yaptığınız eser Süleymaniye. Artık sözün bittiği yerdeyiz” dedi.

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, eski eserlere yönelik bilinçsizliğe karşı eğitim ve sosyal sorumluluk projeleri başlatılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Eyüpgiller, şunları söyledi:

“İnsanlara eski eserlerin, kültürel ve insanlık mirası olduğunu anlatmamız gerekiyor. Her kullanıcı kendi görüş ve keyfine göre hareket etmemeli. Şayet camiyi yönetenler müftülük veya vakıfların kapısını çalmış olsa, böyle bir rezalete kimse izin vermezdi. Süleymaniye çok başarılı ve emek harcanan bir restorasyondan geçti. Çok güzel bir çalışma yapıldı. Ufacık gözüken bir detay hepimizi üzmüştür. Dünyanın neresinde olursa olsun, hat geçirmek için Mimar Sinan’ın en önemli eserlerden birini ‘Deldim’ derseniz sizi kınarlar.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz