Ana SayfaDünyaSuriye çatlağı! ABD Savunma Bakanı Mattis 45 dakikada istifa etti

Suriye çatlağı! ABD Savunma Bakanı Mattis 45 dakikada istifa etti

Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı dünya kamuoyu kadar ABD için de sürprizdi. Öyle ki Trump’ın savunma bakanı Mattis’in bile karardan sonradan haberdar olduğu iddia edildi.   

ABD Başkanı Donald Trump, Savunma Bakanı James Mattis’in şubat ayı sonunda görevinden ayrılarak emekli olacağını açıklamıştı. Bunun ardından Jim Mattis, Trump ile belli konularda görüş farklılığı yaşadığı için istifa kararı verdiğini duyurdu.

Mattis’in istifasını Trump duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump, Savunma Bakanı James Mattis’in şubat ayı sonunda görevini bırakıp emekliye ayrılacağını açıkladı. ABD Başkanı Trump, Mattis’le ilgili açıklamayı Twitter hesabından yaptı.

45 dakikada istifa

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ise, ABD Başkanı Donald Trump ile ABD’nin Suriye’deki askeri birliklerini geri çekmesi ve Amerika’nın dünya ülkeleri ile ilişkisindeki derin anlaşmazlıklarından dolayı istifa kararı aldığını duyurdu. Mattis’in Beyaz Saray’a giderek yaklaşık 45 dakika Başkan Trump’la görüştükten sonra istifa mektubunu sunduğu ve şubat ayı sonunda görevden ayrılacağı belirtildi.

General Mattis büyük bir onurla…

Trump açıklamasında, “General Mattis, geçen 2 yıl boyunca yönetimimde Savunma Bakanı olarak hizmet ettikten sonra şubat ayı sonunda büyük bir onurla emekliye ayrılacaktır. Onun döneminde özellikle yeni savaş ekipmanları alınması bağlamında çok büyük ilerlemeler sağlandı.” ifadelerini kullandı.

Müttefik ülkelerin askeri yükümlülüklerini yerine getirme konusunda Mattis’in kendisine çok yardımcı olduğunu belirten Trump, “Yeni Savunma Bakanı kısa süre içinde ilan edilecek. Yaptığı hizmetler için Jim’e çok teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz