Ana SayfaTürkiyeSuriye'de yine oyunun içinde oyun mu var?

Suriye’de yine oyunun içinde oyun mu var?

ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıklamasıyla dünyada kısa süreliğine dev bir kaos yaşandı. İngiltere, Fransa ve İsrail üst üste bu çekilmeyi eleştiren açıklamalar yayınladı. Son durumda flaş bir Irak ziyareti gerçekleştiren ABD 1 numarası Donald Trump ise “Eğer Suriye’ye ulaşmak istersek Irak’taki üssümüzü kullanabiliriz” şeklinde bir açıklama yaptı. ABD’nin çekilmesiyle oluşan güç boşluğu nasıl dolacak? Bugün Moskova’da Mevlüt Çavuşoğlu, Hulusi Akar, Hakan Fidan ve İbrahim Kalın’ın katılımıyla kritik Suriye zirvesi gerçekleştirildi. Suriye’de neler oluyor? Oyunun içinde oyun mu var yine?

Ankara-Moskova trafiği hareketlendi

Suriye’de güç dengelerini yerinden oynatan çekilme sonrası denklemdeki başkentler diplomasi hamlelerini hızlandırdı. Körfez ülkeleri elçiliklerini bir bir açarken ABD’den temkinli mesajlar geldi. Münbiç sürprizinden 24 saat sonra Ankara-Moskova hattında kritik temas gerçekleşti. Masadan, terör temizliğinde ortak irade vurgusu çıktı.

İran vurgusu

Türk ve Rus heyeti dün Moskova’da bir araya geldi.  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşme sonrasında Suriye ve bölgesel konularda Rusya ve İran’la yakın iş birliğine devam edileceğini belirtti. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov da, Suriye’deki terör tehlikesini ortadan kaldırmak için mutabakata ulaştıklarını söyledi. 

Önemli olan Suriye’nin toprak bütünlüğü

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı sonrasında, Türk ve Rus heyeti dün Moskova’da bir araya geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da yer aldığı heyetin gerçekleştirdiği toplantı sonrasında açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye ve bölgesel konularda Rusya ve İran’la yakın iş birliğine devam edileceğini belirtti. Astana garantörleri olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini savunduklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Bunlara halel getirecek tüm çabalara da karşıyız” şeklinde konuştu. Rusya Savunma Bakanlığı’nda Rus heyetle gerçekleştirdiği Suriye konulu görüşmenin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile basın mensuplarının karşısına çıkan Çavuşoğlu,”İki bakanlığımız, Milli Savunma Bakanlığımız, askerlerimizin ve istihbaratımızın katıldığı toplantıda, öncelikle Astana ve Soçi süreçleriyle, bugüne kadar attığımız adımları ve bundan sonra ne yapabileceğimizi gözden geçirdik” dedi.

Terörle mücadelede yüksek kararlılık

Görüşmede, ABD’nin Suriye’den çekilme kararının da ele alındığını dile getiren Çavuşoğlu, “Ayrıca, terör örgütleriyle mücadele konusunda da kararlılığımızı vurguladık. Tüm terör örgütlerinin Suriye topraklarından temizlenmesi konusunda ortak irademiz var” ifadelerini kullandı. Türkiye ve Rusya arasında imzalanan Soçi mutabakatının önemine işaret eden Çavuşoğlu, “Soçi’de imzaladığımız İdlib muhtırası gerçekten bugün sükunetin sağlanması ve siyasi sürecin işlemesi bakımından çok önemli bir mutabakattı. Bunun da uygulanması ve aksaklıkların giderilmesi konusunda da mutabıkız” değerlendirmesinde bulundu. 
Çavuşoğlu, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasının öneminin altını çizerek, şunları kaydetti: “Tüm terör örgütlerinin Suriye topraklarından temizlenmesi konusunda ortak irademiz var. Astana garantörleri olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü, siyasi birliğini savunuyoruz ve bunlara halel getirecek tüm çabalara da karşıyız. Bazıları Astana sürecini ya da Soçi sürecini baltalamaya çalışıyor olabilir ama şunu unutmasınlar; bugün Suriye için bir anayasa komisyonunun kurulması konuşuluyorsa, bu Rusya, İran ve Türkiye’nin birlikte attığı adımlar ve sarf ettiği çabalar sayesinde olmuştur. Suriye ve bölgesel konularda Rusya ve İran’la yakın iş birliğine devam edeceğiz.” Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da, “Suriye’deki terör tehlikesini ortadan kaldırmak ve imha etmek için askeri birliklerimizi sahada nasıl bir koalisyon oluşturacakları konusunda, bir anlayış konusunda, mutabakata ulaştık” şeklinde konuştu.

Kaynak: Karar gazetesi

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz