Ana SayfaDünyaSuriye'nin yeni anayasası yazılıyor!

Suriye’nin yeni anayasası yazılıyor!

İsviçre’nin Cenevre kentinde, Birleşmiş Milletler (BM) ofisinde garantörler toplantısı yapıldı. Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanlarının yapmış olduğu toplantıda Suriye’nin anayasasını yazacak komisyonun 2019’un ocak ayında ilk toplantısını yapmak için çabaların yoğunlaştırılması konusunda mutabık kaldı. 

“Önemli aşamaya geldik”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsviçre’nin Cenevre kentinde Rusya ve İran’ın dışişleri bakanları ile yaptıkları toplantının ardından açıklama yaptı. Çavuşoğlu, Suriye’nin anayasa komisyonu çalışmalarında önemli bir aşamaya geldiklerini belirterek, rejimin ve muhalefetin komisyon için önerdiği isimlerin yer aldığı listede anlaşmazlık olmadığını söyledi.

“BM olarak birlikte çalışıyoruz”

Bakan Çavuşoğlu basına yaptığı açıklamada, “Sivil toplumla ilgili listede farklı görüşler olabilir. Bu konuda garantör ülkeler olarak ve BM olarak birlikte çalışıyoruz. Bugünkü toplantıda isimler dışında anayasa komisyonunun usul kurallarını da görüştük.Yani yüzde kaçla karar alması gerekiyor, hangi oranda, üçte iki çoğunlukla mı veya daha yüksek çoğunlukta mı, başkan olacak mı veya yardımcıları mı olacak, eş başkan mı olacak, buna benzer konuları ele aldık. Yani yavaş yavaş sona doğru gidiyoruz.” dedi.

“Türkiye katkı vermeye devam edecek”

Çavuşoğlu, “ Üç garantör ülkenin komisyonun bir an önce kurulması için çabaları yoğunlaştıracağız. Bu komisyonun ilk toplantısını da önümüzdeki yılın ilk ayında yapmasını öngörüyoruz. Astana garantörleri olarak kendi aramızda bu çabalarımızı yoğunlaştırarak devam ettireceğiz. Bugünkü toplantı Astana ve Soçi sürecinin Suriye’de siyasi çözüm için ne kadar önemli olduğunun ve somut neticeler getirmeye başladığının da bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

Bakan  Çavuşoğlu, toplantını verimli geçtiğini söyleyerek, “Toplantının Suriye’nin geleceği için, siyasi çözüm için hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Türkiye olarak, önemli bir aktör olarak biz katkılarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”dedi

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz