Ana SayfaDünyaSuudi yargısından Cemal Kaşıkçı'nın katillerine nefes aldıran karar

Suudi yargısından Cemal Kaşıkçı’nın katillerine nefes aldıran karar

Tarihler 2 Ekim 2018 gününü gösterirken evrak işleri için girdiği İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürülen Cemal Kaşıkçı ile ilgili davanın ilk duruşması yapıldı. Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardında itibar tazelemesi beklenen Suudi Arabistan’da mahkeme suç ispatlanmadıkça herhangi bir cezanın uygulanmayacağına hükmetti.

Suudi yargısından Cemal Kaşıkçı'nın katillerine nefes aldıran karar

Suudi Arabistan’da, cinayete kurban giden gazeteci Cemal Kaşıkçı davasının ilk duruşması bugün yapılırken, Yüksek Yargı Konseyi, zayıf delillere dayanan kararların önüne geçmek için suç ispatlanmadıkça şüphelilere herhangi bir cezanın uygulanamayacağı yönünde karar aldı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan habere göre, Adalet Bakanı ve Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Velid bin Muhammed es-Samani, davalara bakılırken objektif yargı ilkelerinin geliştirilmesi için bir genelge yayımladı.

Karara göre, davalarda şüphe durumunda bir cezanın uygulanamayacağı, sanığın ya suçlu bulunacağı ya da serbest bırakılacağı ifade edildi.

Karar Suudi Arabistan için de dönüm noktası olacak

Bu kararın ülkede adaletin sağlanması sürecinde tarihi bir dönüşüm niteliğinde olduğu ve sanığın suçlu bulunması ya da suçu ispatlanmazsa serbest bırakılması arasında bir denge oluşturacağı kaydedildi.

Yüksek Yargı Konseyinin söz konusu kararının, Kaşıkçı davasının ilk duruşmasının yapıldığı bugün alınması ise dikkati çekiyor.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Kaşıkçı davasında, beşi idam talebiyle olmak üzere 11 sanığın yargılanmasına bugün başlanmıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz