Ana SayfaTürkiyeTaha Akyol: Gençler gelecek endişesi içinde yurtdışına gitmek istiyor

Taha Akyol: Gençler gelecek endişesi içinde yurtdışına gitmek istiyor

Karar yazarı Akyol, bugünkü köşe yazısında gençlerin durumunu değerlendirdi.

Karar gazetesi yazarı Taha Akyol, gençlerin yüzde 76.2’sinin eğitim veya iş amacıyla imkan bulsa yurtdışına gitmek istediğini söyledi.

Türkiye’de gençlerin sürekli “Dünya bizi kıskanıyor. Yeni zaferlere gidiyoruz, şanlı ecdadımız” söylemlerinin egemen olduğu bir iletişim atmosteferinde yetiştiklerini belirterek, “Öyle bir telkin ve iletişim atmosferinde yetiştiler ama okumak, çalışmak ve yaşamak için gözleri yurtdışında… Yurt dışında neresi deyince, Avrupa, ABD, Kanada, İskandinav ülkelerinin toplamı olarak yüzde 97 oranında Batı ülkeleri tercih ediliyor.” diye yazdı.

Yapılan araştırmalarda gençlerin 10 bin dolara Suudi Arabistan’da değil de, 5 bin dolara İsviçre’de yaşamayı tercih ettiklerine işaret eden Taha Akyol, “Demek ki sadece para meselesi değil. Araştırmalar gençlerde hem özgürlük hem hukuk ve liyakat ihtiyacının önemli bir etken olduğunu gösteriyor.

Zaten göçmenlerin petrol zengini Rusya ve Ortadoğu ülkelerini değil, Batı’yı tercih etmelerinde de bu etkenler söz konusudur.” ifadelerini kullandı.

AKYOL’UN “HAMASET ORTAMINDA YETİŞEN GENÇLER” BAŞLIKLI YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri