Ana SayfaDünyaTaliban'dan 'müsamaha göstermeyeceğiz' açıklaması

Taliban’dan ‘müsamaha göstermeyeceğiz’ açıklaması

Taliban'ın yaptığı son Türkiye açıklamasında, "Türk askerini Afganistan'da istemiyoruz" denildi.

Taliban’ın yaptığı son Türkiye açıklamasında, “Türk askerini Afganistan’da istemiyoruz” denildi. Taliban sözcüsü ülkede hiçbir yabancı askere müsamaha gösterilmeyeceğini söyleti.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” sözlerinin ardından Türk askerini Afganistan’da istemediklerini bir kez daha dile getirdi.

Afganistan’da Kabil Havalimanı’nın güvenliğini üstlenmeye hazırlanan Türkiye’ye, ülkenin yüzde 40’ını ele geçiren Taliban’dan bir tehdit daha geldi. Erdoğan’ın “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok, bunun için anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” sözlerinden hemen sonra yapılan açıklamada Taliban Sözcüsü Mücahid Türk askerini istemediklerini tekrarladı. Rus Ria Novosti ajansına konuşan Mücahid, NATO’nun ülkeden çekilmesi sonrasında ülkede hiçbir yabancı askere müsamaha göstermeyeceklerini, Türkiye’nin de buna dahil olduğunu söyledi.

DW’de yer alan habere göre, NATO’nun çekilmesi sonrasında Kabil’deki Hamid Karzai Havalimanı’nın işletmesini sürdürmek ve güvenliğini sağlamak isteyen Türkiye ile ABD arasındaki görüşmeler devam ediyor.

AK Parti ‘iletişim kazası’ dedi

Mücahid 13 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Afganistan’da kalmaları durumunda Türkiye’yi “işgalci güç” sayacakları uyarısında bulunmuş, AKP sözcüsü Ömer Çelik bu açıklamayı “iletişim kazası” olarak değerlendirdiklerini belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da iki gün önce yaptığı açıklamada Taliban ile yaşanan anlaşmazlıklarla ilgili bir soruya “Taliban’la da bu süreci görüşmek suretiyle, nasıl ki Amerika’yla bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, herhalde Taliban Türkiye ile bu görüşmeleri çok daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok, ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” yanıtını vermişti.

“Sınırlar kontrolümüzde” açıklaması

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Rus Ria Novosti ajansına verdiği demeçte ayrıca Afganistan sınırlarının yüzde 90’ında kontrolü ele geçirdiklerini bildirdi. “Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran, yani sınırların yüzde 90’ı kontrolümüz altında” diyen Mücahid, ülkede IŞİD’e müsamaha göstermeyeceklerini de vurguladı.

Mücahid, “Sizi temin ederiz ki, IŞİD’in kontrolümüz altındaki bölgelerde faaliyete geçmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Taliban sözcüsü, Afganistan’da Orta Asya ya da Çin’den militanların bulunmadığını da vurguladı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri