Ana SayfaTürkiyeNihayet açıklandı! İşte yeni normalleşmenin bütün kuralları

Nihayet açıklandı! İşte yeni normalleşmenin bütün kuralları

Normalleşmeyle ilgili açıklama tam kapanmanın sona ermesine saatler kala açıklandı. Yeni kurallar geç de olsa duyuruldu.

Normalleşmeyle ilgili açıklama tam kapanmanın sona ermesine saatler kala açıklandı. Yeni kurallar geç de olsa duyuruldu.

17 günlük tam kapanmanın ardından kademeli normalleşme sürecine ilişkin bir açıklama yapılmaması büyük belirsizlik yarattı. Nihayet İçişleri’nden bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Soylu’nun daha önceki açıklamalarında detay vermediği normalleşme süreci, tam kapanmanın sona ermesine saatler kala netlik kazandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Nisan’da gerçekleşen Bakanlar Toplantısı’nın ardından kameraların önüne geçmiş ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi ile mücadele kapsamında 29 Nisan akşamı başlayıp, 17 Mayıs sabahı 05.00’te bitecek şekilde bir “tam kapanma” uygulanacağını açıklamıştı. Bu süre zarfında; çalışma izin belgesi olmayanların kendi mahallesindeki cami, market, fırın gibi yerler dışında sokağa çıkması yasaklanmış, şehirlerarası yolculuklar kısıtlanmıştı.

Karar gazetesinin haberine göre,  Erdoğan’ın açıkladığı 17 günlük “tam kapanma” süreci yarın sona erecek ancak bu sabaha kadar kademeli normalleşmenin nasıl gerçekleşeceğine ilişkin bir açıklama yapılmamış olması soru işaretlerine ve tepkilere neden olmuştu. 

‘Pazartesi beklemeden soru işaretleri giderilmeli, endişeli bekleyişe son verilmeli’ çağrılarının ardından nihayet İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun daha önceki açıklamalarında detay vermediği normalleşme süreci, tam kapanmanın sona ermesine saatler kala netleşmiş oldu.

Kademeli normalleşme

Bugün İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere ‘Kademeli Normalleşme Tedbirleri’ konulu yeni bir genelge gönderildi. Genelgede 17 Mayıs ile 1 Haziran arasındaki döneme dair yeni normalleşme sürecinde alınan tedbirler bildirildi. Buna göre hafta içi saat 21.00 ile 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hafta sonu ise sokağa çıkma kısıtlaması cuma günü 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sürecek.

Yeni kısıtlamalar neler?

Kademeli normalleşme döneminde, 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan iki doz Kovid-19 aşısını yaptırmış olanlar ile 18 yaş altındakiler için sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak.

Kademeli normalleşme döneminde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat serbest olacak.

Kademeli normalleşme döneminde, hakkı olmasına rağmen Kovid-19 aşısı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, hafta içi sadece 10.00-14.00 arasında sokağa çıkabilecek.

Kademeli normalleşme döneminde yeme içme yerleri hafta içi 07.00-20.00 arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 arasında ise sadece paket servis olarak hizmet verecek

17 Mayıs-1 Haziran arasında, kahvehane, çay bahçesi, sinema salonu, halı saha, internet kafe, yüzme havuzu ve spor salonları kapalı kalmaya devam edecek.

Kademeli normalleşme döneminde pazar yerleri hafta içi 07.00-19.00 arasında açık olacak, hafta sonları ise pazar yeri kurulmayacak.

Kademeli normalleşme döneminde kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma usulleri uygulanmaya devam edilecek, mesai saatleri 10.00-16.00 olarak uygulanacak.

Kreşler ve anaokulları, 17 Mayıs-1 Haziran 2021 arasında uygulanacak kademeli normalleşme döneminde faaliyetlerine devam edebilecek.

Kademeli normalleşme döneminde evlendirme işlemleri yapılabilecek, nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler ile nişan ve kına gibi etkinlikler düzenlenemeyecek.

Kademeli normalleşme döneminde, huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi ve çocukevleri gibi yerlerdeki ziyaretçi kısıtlaması 1 Haziran’a kadar sürecek.

Kademeli normalleşme döneminde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altındakilerin şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına müsaade edilmeyecek.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri