Ana SayfaTürkiyeTarihi zirve! Merkez Bankası faizi indirdi dolar fırladı

Tarihi zirve! Merkez Bankası faizi indirdi dolar fırladı

Yüzde 19 olan faiz 18’e oldu. Merkez Bankası’nın politika faizini 100 baz puan indirmesi ne anlama geliyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası PPK toplantısı 23 Eylül Perşembe günü gerçekleşti. Faiz kararı saat 14.00’te açıklandı. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), yüzde 19 olan politika faizini yüzde 18’e düşürdü. Genel beklenti eylül toplantısında faizin sabit tutulması yönündeydi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faiz oranını yüzde 19’dan yüzde 18’e düşürdü. Merkez 6 ay sonra faizi değiştirirken “Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır” yorumunda bulundu.

TCMB’nin bir sonraki toplantısı 20 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Faiz indi dolar fırladı

Merkez Bankası 16 ay sonra faiz indirdi, dolar tarihi zirvesine fırladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 18 seviyesine çekti. Bu kararla Merkez Bankası, 14 ay sonra ilk kez faiz indirmiş oldu.

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı ardından dolar/TL fırlayarak tarihi zirve seviyesini test etti ve 8,80’i gördü. Karardan önce dolar, 8,65 seviyelerinden işlem görüyordu. Dolar, saat 14:20 itibariyle 8,76 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Avro/TL de MB’nin kararı ardından 10,14 TL seviyesinden 10,30 seviyesine kadar yükseldi. Avro, 10,16 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

TCMB’nin karar metninde çekirdek enflasyona ilişkin gelişmelerin değerlendirildiği ifade edilirken, metinden “kararlı sıkı duruş” ifadesi de çıkarıldı. Karar metninde sıkı duruş taahhüdü veren ifadelerin de yer almadığı görüldü.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri