Ana SayfaTürkiyeTarihte yeni bir sayfa açıldı! Gelecek Partisi'nden Kürt meselesinde öncü hamle

Tarihte yeni bir sayfa açıldı! Gelecek Partisi’nden Kürt meselesinde öncü hamle

Başta Ahmet Davutoğlu olmak üzere Gelecek Partisi’nin üst düzey kurmayları Demokratik Geleceğimizin İnşaası Kürt Meselesi Bölge Toplantısı’nda meseleye ilişkin ön açıcı önerilerde bulundu.

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, “12 Eylül ile anılan bir Anayasa’nın bizatihi kendisi yanlış bir çerçeve oluşturur” derken özgürlükçü demokrasi vurgusu yaptı.

Davutoğlu konuşmasında “Türkiye’de etnik ve mezhebi kökeni ne olursa olsun, inancı, düşüncesi, felsefesi ne olursa olsun benimsediğimiz en temel ilke eşit vatandaşlık ilişkisidir. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu, eşit vatandaşlarıyız” dedi.

‘HİÇKİMSE BAŞKA BİRİNİN ANADİLİNE YASAKLAMA GETİREMEZ’

Davutoğlu sözlerine “Anadilde eğitim, anadilin kullanımı, anadili öğrenme hakkı doğal bir haktır. Kimse anadilini seçemeyeceği gibi, hiçkimse de başka birinin anadiline yasaklama getiremez. Bu doğuştan herkesin kullandığı en temel insan hakkıdır” diye devam etti.

Davutoğlu, “Kürtçe üzerinde değişik dönemlerde getirilen bütün kısıtlamaların kaldırılması ve Kürtçe’nin sosyal hayatın her aşamasında ve her yerinde özgürce kullanılması, özgürce eğitimde kullanılması konusunda partimizce bunun insan hakkı olduğunu ifade ettik” şeklinde konuştu.

Davutoğlu “Özgürlükçü, kapsayıcı bir demokrasi inşa etmeliyiz” derken, “12 Eylül ile anılan bir Anayasa’nın bizzatihi kendisi yanlış bir çerçeve oluşturur” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri