Ana SayfaManşetTarım teknolojisinin modernizasyonu için drone çalışmaları devam ediyor

Tarım teknolojisinin modernizasyonu için drone çalışmaları devam ediyor

Bilindiği gibi dronlar fotoğraf veya video biçiminde fotoğraf çekmek gibi, fotoğrafçılık etkinliklerinde daha sık kullanılmaktadır ve gelecekte daha büyük projelere imza atacağı belirtilmektedir.

Bununla birlikte, İnsansız Pesawa’nın modern bir tarım aracı olarak kullanıldığı Temanggung’taki dronların kullanımı, diğer dronlardan çok daha farklıdır.

0706 / Temanggung Askeri Bölge Komutası’nın rehberliğinde Aeromodelling Kulübü, gençlerinin ellerinde bu dronlar ile hem gübreleme, hem de pestisit püskürtme ve hafif sulama için bitkileri spreylemek için kullanmaktadırlar. Bu insansız uçağın adı ise, “Umut” olarak bilinmektedir.

Bölge Askeri Komutanı 0706 / Temanggung Teğmen Albay Kol Yusuf Setiaji’den, Antara’dan alıntı yaparak, “Bu araç, püskürtme alanını artırmak için bir dron oluşturmak için ilk sonucumuz” diye belirtti. 

Umut adındaki drone sayesinde insan emeği ile genellikle 2-3 gün süren bir hektarlık bir alana ilaçlama, artık bir saatten daha az bir sürede yapılabilecek. Hope, 40 kilograma kadar taşıma kapasitesi ile hektar başına yaklaşık 10 dakika püskürtme kabiliyetine sahiptir.

Ek olarak, Hope’un geniş alanlardaki tarımsal mahsul ve tarlaların durumunu da gelecek dönemlerde tespit edeceği iddia edilmektedir. 15 litrelik su haznesi kapasitesine sahip bu drone, toprağın ve ağaçların yüksekliğini ölçebilen sonarla donatılmıştır. GPS ve otomatik pilot teknolojisi de bulunmaktadır.

Hope’un yaratılması 18-20 saat boyunca ve 6-8 ay süren araştırma ve montaj süreleri ile alınmaktadır. Hope, malzemesinin yaklaşık  %80’ini Temanggung’tan, geri kalan diğer yüzdesinin 20’sini ise ithal mallardan elde etmektedir.

“Artık nadiren gençler tarlalarda çalışıyor, fabrikalarda çalışmayı tercih ediyorlar. Çünkü çiftlikte çalışmak kara bir leke gibi gözüküyor ve tatsız olarak görünüyor. Eğer teknolojiyi kullanırsak, tarım gerçekten eğlenceli bir konuma gelebilir.”

Umut bu ekibin yarattığı ilk uçak değil. Önceleri bitki sağlığını izlemek, verimsiz arazi aramak ve bitkileri kuraklıktan kurtaran hafif sulamaya yardımcı olmak için kuru mahsul lekelerini aramak için de daha öncelerinde dronlar yapılmıştı.

Haber: Devrim Aktürk 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz