Ana SayfaTürkiyeTaşı bakıra, alüminyuma demire çeviren simyacılar '6 ay' masalıyla Erdoğan'ı nasıl kandırdı?

Taşı bakıra, alüminyuma demire çeviren simyacılar ‘6 ay’ masalıyla Erdoğan’ı nasıl kandırdı?

Düşük kur yüksek faiz politikasının Türkiye’yi sömürgeleştirdiğini savunan dar bir çevre Erdoğan’a çağ dışı tuhaf fikirlerini pompalıyor. Düşük kur yüksek faiz politikasının cari açığı yükselttiğini savunan akıl, bu yolla Türkiye’ye deli gömleği giydirildiğini düşünüyor. İthalatı arttırmak için yüksek kuru savunan Erdoğan’ın danışmanlarına seslenen İbrahim Turhan, “Oturduğu yerden model uyduranlar” diyerek önerilen modelin bir tür simyacılık olduğunu söyledi.

İşte Gelecek Partisi’nin ekonomi kurmayı İbrahim Turhan’ın o analizi.

Oturduğu yerden model uyduran kerameti kendinden menkul danışmanlar şu basit bilgiden haberdar mı? Şahlanacağını iddia ettikleri sanayinin en büyük üretim girdileri ham madde ve ara ürünleri ithal ediyoruz. Bu arada, bu çok kötü de değil. Zira çoğu düşük katma değerli mallar.

İthalatta en büyük kalemler sırasıyla şöyle: 1) Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler 2) Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar 3) Demir ve çelik 4) Plastikler, kauçuk ve organik kimyasal ürünler 5)Alüminyum ve bakır Toplam ithalatın %54’ü.

Cumhurbaşkanını önümüzdeki 6 ay içinde sonuç vereceğine inandırdıları ‘model’ acaba simyacılık ve sihir de içeriyor mu? Taşı; bakıra, alüminyuma, demire mi çevirecekler? 6 ay içinde ara malları ve yatırım mallarını üretecek tesisleri sihirle mi kuracaklar?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri