Ana SayfaDünyaTayvan Çin ile birleşmeyi kesinlikle istemiyor

Tayvan Çin ile birleşmeyi kesinlikle istemiyor

Tayvan hava savunma sahasını 80’e yakın uçakla neredeyse bir hafta boyunca taciz eden Çin’e Tayvan’dan yanıt geldi.

Çin Tayvan’ı ilhak etmenin planlarını yaparken 23 milyon nüfuslu ülkenin lideri Tsai Ing-wen “Birleşme istemiyoruz, varolan durumu sürdürmekte kararlıyız” dedi.

Tsai, Tayvan’ın maruz kaldığı baskıların karşısında Japonya, Avustralya ve ABD gibi ülkelerle bağlarını güçlendirdiğini belirterek “Ne kadar çok şey başarırsak, Çin’den gelen baskı da o kadar büyük olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Tayvan’ın Çin ile birleşmek gibi bir planının olmadığını vurgulayan Tsai, “Ulusal savunmamızı güçlendirmeye ve kendimizi savunma kararlılığımızı göstermeye devam edeceğiz. Çünkü Çin’in çizdiği yol ne Tayvan’a özgür ve demokratik bir yaşam biçimi ne de 23 milyon insanımıza egemenlik sunuyor.” diye konuştu.

Öte yandan Batılı ülkeler Tayvan’a egemen ulus statüsü kazandıran her türlü eyleme sıcak bakıyor. Desteklerinin artacağını ifade ediyor. Örneğin Fransız Senatosu’ndan bir heyet büyük bir bölgesel serbest ticaret anlaşmayı için Tayvan’ı ziyaret edecek. Ancak Çin, Tayvan’a egemen ulus statüsü kazandıran her türlü gelişmeye kökten karşı.

Çin lideri ne demişti?

Tayvan ile birleşmeyi Çin’in iç meselesi olarak yorumlayan Şi Cinping, “Hiç kimse Çin halkının egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma konusundaki kararlılığını, iradesini ve kabiliyetini küçümsememelidir.” demişti.

Çin Tayvan’ı topraklarının bir parçası olarak görmek istiyor. ABD Çin’in bu yayılmacı politikasına en güçlü itirazı seslendiren ülkelerin başında geliyor. ABD bu süreçte Tayvan’a askeri destek konusunda her türlü yardımı sağlıyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri