Ana SayfaTürkiyeRecep Tayyip Erdoğan haklı çıktı! Türkiye’nin iyi bir muhalefete ihtiyacı varmış... İşte...

Recep Tayyip Erdoğan haklı çıktı! Türkiye’nin iyi bir muhalefete ihtiyacı varmış… İşte koronavirüs sürecinde Gelecek Partisi’nin hayata geçirilen önerileri

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmalarında sık sık dişine göre muhalefet bulamadığından yakınıyordu.

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 18 yıllık iktidarı boyunca muhalefetin kendisini hiç zorlayamadığından dem vurup, muhalefet partilerini projesi olmamakla suçlamıştı.

Kurulduğu günden itibaren Türk siyasi hayatına yeni bir soluk getiren Gelecek Partisi, gerek Türkiye’ye getirdiği gölge kabine modeliyle gerekse de mecliste grubu varmışçasına ülke meselelerine kafa yorup, gündeme taşıdığı efektif çözüm önerileriyle uygulanan amansız sansüre rağmen adından söz ettirmeyi başarıyor.

Son olarak dünyayı etkisi altına alan ve etkileri Türkiye’de de yakından hissedilen koronavirüs salgınına ilişkin gerek ekonomik gerek sosyal gerek turizm politikaları gerekse de sağlık politikalarına ilişkin gündeme getirdiği etkin çözüm önerileriyle adından sıkça söz ettiren Gelecek Partisi’nin önerileri yalnızca sosyal medyada ve sokakta konuşulmakla kalmayıp, hükumet politikalarına da ciddi anlamda etki etti.

İşte madde madde hayata geçirilen Gelecek Partisi’nin önerileri

KHK’lılar

Gelecek Partisi, ilk olarak KHK’lı doktorlar meselesini gündeme getirmiş, dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan salgına karşı yürütülen sağlık seferberliğinden dolayı hakkında cezai işlem yapılmamış doktor ve sağlık personelinin göreve iade edilmesi gerektiğini söylemişti.

Konuya ilişkin ilk öneri Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu Dış Politikalar Başkanı Cemalettin Kani Torun’dan geldi. Torun, kişisel Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajda “İngiltere istifa yada emeklilik yoluyla ayrılan 65000 sağlık personelini göreve çağırmış. Bizde de KHK ile görevden uzaklaştırılan yada görev verilmeyen ve hakkında hiçbir cezai işlem yapılmayan doktor ve diğer sağlık personelinin çağrılma vakti gelmedi mi?” ifadelerini kullanarak konuyu gündeme taşımıştı.

Ardından Gelecek Partisi de resmi sosyal medya hesaplarından hükumete bir çağrı yaparak “KHK’lar ile Kamu Görevlerinden Uzaklaştırılan Cezai İşlem Görmemiş Doktorlar ve Sağlık Çalışanları Acilen Görevlerine İade Edilmelidir!” durumun aciliyetini ve ciddiyetini belirten bir açıklama yaptı.

Bu çağrılar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtsız kalmadı. Kendisi de KHK’lı bir doktor olan HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Fahrettin Koca, bu konuda adım atılacağının sinyallerini verdi.

Futbol ve diğer spor müsabakalarının ertelenmesi

Koronavirüsün ülkemizi de hızla etkisi altına alması, vakaların sayısının artması ve ölümlerin başlaması üzerine Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 16 Mart 2020 Pazartesi tarihinde, sosyal medya hesapları üzerinden koronavirüs ile alakalı olarak yaptığı canlı yayında değerlendirmelerde bulunarak konunun hassasiyetine dikkat çekti. Gelecek Partisi lideri, salgının boyutlarının katlanmasının önlenmesi adına tüm spor branşlarındaki müsabakaların ertelenmesinin önemine vurgu yaptı.

Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı bu değerlendirmenin ardından Gelecek Partisi de gerek resmi web sitesi gerekse de sosyal medya hesapları üzerinden kamuoyunu bilgilendirici görsel ve mesajları kitlelere ulaştırdı.

Gelecek Partisi’nin bu önerisinin ardından 19 Mart 2020 Perşembe tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Süper Lig ile beraber basketbol ve voleybol müsabakalarının da süresiz ertelendiğini duyurdu.

https://www.hurriyet.com.tr/sporarena/super-ligde-maclar-ertelendi-lig-ne-zaman-baslayacak-41472798

Turizm politikaları

Gelecek Partisi, koronavirüsün turizm sektöründe yaratması muhtemel tahribata ilişkin de bir dizi önlemi kamuoyuyla paylaştı. Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu Turizm Politikaları Başkanı Yeşim Karadağ tarafından açıklanan öneriler de büyük ölçüde hükumette karşılık bularak, hayata geçirilmesi kararlaştırıldı. İşte Gelecek Partisi’nin 18 Mart 2020 tarihinde, “Ülkemizin Bacasız Sanayisi Turizm Sektörü için Acil Yapılacaklar Listesi” başlığıyla resmi web sitesi üzerinden yayımladığı öneri metni.

 • Bacasız sanayimiz turizm sektörü için Ankara merkezli olmak üzere, 81 ilde Türsab temsilcilikleri öncülüğünde bakanlığımız koordinesinde acilen kriz masaları oluşturulmalıdır.
 • Turizm sektöründe faaliyet gösteren firmaların personel çıkarmalarına mahal vermemek adına, sgk primleri ile ilgili ödemelerin durum normalleşene kadar ötelenmesi,
 • Turizm sektöründe faaliyet gösteren firmaların vadesi geçmiş ve gelecek olan vergi borçları ödemelerinin ötelenmesi,
 • Turizm sektöründe çalışan mevcut personelin sürekli istihdamı hususunda İşkur tarafından belli bir yüzde ile maaş desteği sağlanması,
 • Kamu kurum ve kuruluşları ve vakıflar tarafından turizm amaçlı tahsis edilen turizm tesisleri için ödenen irtifak ve kullanım bedelleri, kira, işletme hakkı bedeli ve diğer benzeri ödemelerin bir yıl süreyle ertelenmesi ve sonrası dönemde, uygun bir faizle yeniden yapılandırılması.
 • Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin banka kredi borçlarının 2-3 ay ötelenmesi,
 • Turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalara kış sezonunun yeni bitmesi ve yaz sezonunun başlangıcında yaşanan bu krizden dolayı işletmelerini çevirecek KGF teminatlı sıfır faizli nefes kredileri verilmesi,
 • Kültür Bakanlığından kiralık taşınmazı bulunan turizm işletmelerinden 1-2 ay kira geliri alınmaması,
 • Seyahat acentalarının müşterilerin iptal durumlarından dolayı zarar etmesini engelleyecek sigorta vb. önlemlerin alınması,
 • Seyahat acentalarının 1618 saylı kanun uyarınca, iş yerlerinde mesleklerini ifa etme zorunluluğunun, hiçbir yaptırıma ve cezai işleme tabi tutulmaksızın 2021 yılı temmuz ayı sonuna kadar kaldırılması ve belirtilen tarihe kadar iş yerlerini açmadan online olarak tüketicilere ve diğer paydaşlara hizmet verip iş ve işlemlerini takip edebilmelerinin sağlanması,
 • Seyahat acentalarının geçtiğimiz aylarda yapmış oldukları rezervasyonlar dâhil virüs nedenli panikten turistik faaliyetlerin her birinin iptal edilmesi durumunda, alınan toplam tutardan hizmet bedelinin kesilerek iade yapılmasını sağlanmalı, bu kapsamda salgın olmayan dönemlerde verilen emeklerin heba edilmesinin engellenmesi gereklidir.
 • Konaklama vergisinin 2021 temmuz ayı sonuna kadar ertelenmesi,
 • Koronavirüs nedeniyle seyahat acentalarının uğrayacağı kaybı göz önünde bulundurarak, üye seyahat acentalarının aidatlarının ertelenmesi hususunda Kültür ve Turizm Bakanlığından adımlar atılması,
 • Yurt içi uçuşlarda ve turizm taşımacılığında %18 olarak uygulanan KDV’nin yıl sonuna kadar %1 olarak uygulanması.

Gelecek Partisi’nin sunduğu turzim tedbiri önerilerinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da 19 Mart 2020 tarihinde hükumetin aldığı bir dizi tedbiri kişisel Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Gelecek Partisi’nin önerdiği tedbirler ve hükumet tarafından yürürlüğe konan tedbirlerin listesi de Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politikaları İzleme Kurulu Başkanı Yeşim Kardağ tarafından yayımlandı.

ÖNERDİK

TURİZM SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARIN PERSONEL ÇIKARMALARINA MAHAL VERMEMEK ADINA SGK PRİMLERİ İLE İLGİLİ ÖDEMELERİN DURUM NORMALLEŞENE KADAR ÖTELENMESİ,
TURİZM SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMARALARIN VADESİ GEÇMİŞ VE GELECEK OLAN VERGİ BORÇLARI ÖDEMELERİNİN ÖTELENMESİ,

UYGULAMAYA KONULDU

PERAKENDE, AVM, DEMİR-ÇELİK, OTOMOTİV, LOJİSTİK-ULAŞIM, SİNEMA-TİYATRO, KONAKLAMA, YİYECEK-İÇECEK, TEKSTİL-KONFEKSİYON VE ETKİNLİK-ORGANİZAYON SEKTÖRLERİ İÇİN MUHTASAR VE KDV TEVKİFATI İLE SGK PRİMLERİNİN NİSAN, MAYIS VE HAZİRAN ÖDEMELERİNİ 6’ŞAR AY ERTELENDİ.

ÖNERDİK

KAMU KURUM VE KURULUŞLARI VE VAKIFLAR TARAFINDAN TURİZM AMAÇLI TAHSİS EDİLEN TURİZM TESİSLERİ İÇİN ÖDENEN İRTİFAK VE KULLANIM BEDELLERİ, KİRA, İŞLETME HAKKI BEDELİ VE DİĞER BENZERİ ÖDEMELERİN BİR YIL SÜREYLE ERTELENMESİ VE SONRASI DÖNEMDE, UYGUN BİR FAİZLE YENİDEN YAPILANDIRILMASI.

UYGULAMAYA KONULDU

OTEL KİRALAMALARINA İLİŞKİN İRTİFAK HAKKI BEDELLERİ VE HASILAT PAYI ÖDEMELERİNİ NİSAN, MAYIS VE HAZİRAN AYLARI İÇİN 6 AY SÜREYLE ERTELENDİ.

ÖNERDİK

TURİZM SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN İŞLETMELERİN BANKA KREDİ BORÇLARININ 2-3 AY ÖTELENMESİ

TURİZM SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARA KIŞ SEZONUNUN YENİ BİTMESİ VE YAZ SEZONUNUN BAŞLANGICINDA YAŞANAN BU KRİZDEN DOLAYI İŞLETMELERİNİ ÇEVİRECEK SIFIR FAİZLİ NEFES KREDİLERİ VERİLMESİ ,

UYGULAMAYA KOYULDU

BU DÖNEMDE İŞLERİNİN OLUMSUZ ETKİLENDİĞİNİ BEYAN EDEREK TALEPTE BULUNAN ESNAF VE SANATKÂRLARIN HALKBANK’A OLAN KREDİ BORÇLARININ, NİSAN, MAYIS VE HAZİRAN ANAPARA VE FAİZ ÖDEMELERİNİ 3 AY SÜREYLE VE FAİZSİZ OLARAK ERTELENDİ.

KREDİ GARANTİ FONU LİMİTİNİ 25 MİLYAR LİRADAN 50 MİLYAR LİRAYA ÇIKARTACAK, KREDİLERDE ÖNCELİĞİ GELİŞMELERDEN OLUMSUZ ETKİLENDİĞİ İÇİN LİKİDİTE İHTİYACI OLUŞAN VE TEMİNAT AÇIĞI BULUNAN FİRMALAR İLE KOBİ’LERE VERİLECEK.

ÖNERDİK

KONAKLAMA VERGİSİNİN 2021 TEMMUZ AYI SONUNA KADAR ERTELENMESİ,

UYGULAMAYA KOYULDU

KONAKLAMA VERGİSİNİ KASIM AYINA KADAR UYGULANMAYACAK.

ÖNERDİK

YURTİÇİ UÇUŞLARDA VE TURİZM TAŞIMACILIĞINDA %18 OLARAK UYGULANAN KDV’NİN YIL SONUNA KADAR %1 OLARAK UYGULANMASI.

UYGULAMAYA KOYULDU

İÇ HAVAYOLU TAŞIMACILIĞINDA 3 AY SÜREYLE KDV ORANINI YÜZDE 18’DEN YÜZDE 1’E İNDİRİLDİ.

Solunum cihazları

Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Burçak Başbuğ Erkan, 17 Mart Salı günü Medya Notu’na koronavirüs ve koronavirüsün yol açabileceği toplumsal kargaşaya ilişkin birtakım değerlendirmelerde bulundu. Aynı zamanda Afet ve Acil Durum Yönetimi uzmanı olan Erkan, solunum cihazlarının önemine vurgu yaparken, Türkiye’nin elindeki solunum cihazı sayının yetmeyeceğine, hiçbir ülkenin birbirine ödünç verecek durumda olmadığına ve sanayicelere çok büyük iş düştüğünü belirtirken, acil üretime geçilmesi gerektiğini söylemişti. İşte Burçak Başbuğ Erkan’ın 17 Mart tarihli mülakatı.

Bunun üzerine T3 Mütevelli Heyeti Başkanı ve BAYKAR CEO’su Selçuk Bayraktar, bugün kişisel sosyal medya hesabından videolu bir mesaj yayımladı. Bayraktar, mesajında “Yeryüzündeki her bir can bizim için çok kıymetli. #MilliTeknolojiHamlesi tam da bugünler için, yarınlar için var. Yerli medikal solunum cihazı üretimini destekliyoruz. #BirlikteBaşaracağız ifadelerini kullanarak, solunum cihazı üretimine başlanacağını duyurdu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri