Ana SayfaTürkiyeTBMM’de açıklandı: Türkiye, ekonomide Tanzanya’nın dahi çok gerisine düştü

TBMM’de açıklandı: Türkiye, ekonomide Tanzanya’nın dahi çok gerisine düştü

Lütfü Türkkan, TBMM’de ses getirecek bir basın açıklaması yaptı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, TBMM’de yaptığı basın açıklamasında koronavirüs süreci ve ekonomiyle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin koronavirüs vaka sayısında dünya üçüncüsü olduğunu hatırlatan Türkkan, ekonomik verilerde de Tanzanya’nın dahi çok gerisine düştüğünü rakamlarla açıkladı.

TÜİK’in verdiği yüzde 14’lük enflasyona inanmadığını söyleyen Türkkan, “Bugün şahlanan ekonomimizin enflasyon rakamları açıklandı. Gördük ki ekonomi değil, enflasyon şahlanmış. Aslında Türkiye’de enflasyon yüzde 40.Pazara çıkan, doğal gaz faturası ödeyen herkes bilir ki, Türkiye’de enflasyon yüzde 40. Ama nedense TÜİK rakamları tersinden okumaya alışık olduğu için yüzde 14 olarak açıkladı. Hep kötü bir şey olduğunda burası Tanzanya mı deriz ya…” ifadelerini kullandı ve Tanzanya ile Türkiye’nin ekonomik verilerini karşılaştırdı.

Buna göre,

Enflasyon

Tanzanya % 3.10

Türkiye %14,03

Faiz

Tanzanya %5.0

Türkiye %15.0

İşsizlik:

Tanzanya:%9,6

Türkiye:%13,2

En temel sorunumuz enflasyon. Eğer Enflasyonu %5 in altına düşüremediğimiz sürece sorunlar çözülmez. Ülkemizde 1 ayda gerçekleşen Enflasyon birçok ülkede 2-3 yılda bile gerçekleşmiyor. Türkiye’de Kasım ayında gerçekleşen Enflasyon:%2.30

Gerçekleşen Yıllık Enflasyon

ABD :%1,2

Almanya:% -0,30

Euro Bölgesi :%-0,30

Fransa :% -0,20

İtalya :%-0,20

G Kore :%-0,60

Japonya :%-0,40”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri