Ana SayfaTeknolojiTelevizyon kanalları tarih mi oluyor?

Televizyon kanalları tarih mi oluyor?

Netflix, BluTv gibi izleyicinin tercihine dayalı video yayın akışı sunan platformların yükselişi sonrası, televizyon izlenme oranının yüzde 30 gerilediği açıklandı. Uzmanlar bu tür platformların gitgide büyürken, televizyon kanallarının izlenme oranlarının ise daha da düşeceğini vurguluyor.

İzleyicinin tercihine dayalı video yayın akışı sunan (on- demand video streaming) platformların TV yayıncılığına rakip olarak yükselişi sürüyor. Bu platformların 4 yılda yüzde 30 büyümesi bekleniyor.

Dünya’dan Selenay Yağcı’nın haberine göre, evlerde televizyon yayınları yerini Netflix, PuhuTV, BluTV gibi ‘yayın akışlı video’ platformlarına bırakıyor. Özellikle Türkiye’de büyük vakitler harcanan televizyon tahtını sosyal medya ve video platformlarına kaptırıyor. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan ‘Televizyon İzleme Eğilimleri’ araştırmasına göre günlük ortalama televizyon izleme oranı 12 yılda yüzde 30 düştü. Yayın akışlı video platformlarının ise önümüzdeki 4 yılda yüzde 30 büyümesi bekleniyor.

Buna göre 2006’da ortalama günlük televizyon izleme süresi 308 dakika olan Türkiye’de, 2009’da 263 dakika, 2012’de 234 dakika, 2018’de ise 214 dakika günlük ortalama televizyon izlendi. En çok izlenen program türünün haberler ve yerli diziler olduğu gözlenirken, kadınların haber ve dizi, erkeklerin ise spor ve açık oturum programlarını daha fazla izlediği belirlendi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,705TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri