Ana SayfaTürkiyeTelevole Alpay kızılderili kitabı çıkardı! Akademik Alpay'ın entelektüel dünyasına kısa bir yolculuk

Televole Alpay kızılderili kitabı çıkardı! Akademik Alpay’ın entelektüel dünyasına kısa bir yolculuk

Eski futbolcu, AK Parti İzmir milletvekili Alpay Özalan bir kızılderili kitabı çıkardı. Kitabın alanında çığır açıcı yaklaşımlar sunduğu konuşuluyor.

Eski futbolcu, AK Parti İzmir milletvekili Alpay Özalan bir kızılderili kitabı çıkardı. Kitabın alanında çığır açıcı yaklaşımlar sunduğu konuşuluyor.

Alpay “Amerika Kıtası’nın Gerçek Sahipleri Kızılderililer” adını taşıyan 312 sayfalık kitabı için bir de tanıtım videosu çekti. Milyonların kendisini ‘Televole Alpay’ olarak tanıdığı AK Partili vekilin entelektüel uğraş sahibi biri olması kamuoyunda takdirle karşılandı.

En son Beşiktaş’tan takım arkadaşı Feyyaz Uçar’ın ”Kiramı ödemezdi. Elektrik faturasını ödemek için para alırdı onu da yatırmazdı” sözleriyle gündem olan Alpay’ın Ermenistan ve Amerika’nın sözde Ermeni soykırımına karşı cevap niteliğinde çıkardığı bu kitabın kültürel çalışmalar ve karşılaştırmalı tarih öğrencilerine hayırlısı olmasını temenni ediyoruz.

Alpay’ın kitabının arka kapağı

Alpay’ın kitabının arka kapağında ise şu ifadeler yer alıyor:

“Kristof Kolomb, bir kâşif miydi yoksa gözünü altın ve hazine hırsı bürümüş bir korsan mıydı? Bartolomé de Las Casas; Kolomb’un seyir defterlerine yazmadığı, sakladığı hangi sırları açıklamıştı? Kızılderililer, 1492 yılından önce nasıl bir hayat yaşıyorlardı? Gerçekten ‘vahşi’ miydiler? Aztek İmparatoru II. Montezuma, İnka İmparatoru Atahualpa ve diğer başka bazı Kızılderili liderler neden hep aynı davranışları sergilemişti? Bu bir tesadüf mü yoksa tarih kitaplarında bir yanıltma mı var?

Codex Mendoza’nın üstünde hiç durulmayan gerçek neydi? ‘Medeni’ kolonyalizm niçin gerekliydi? Kurucu atalar arasında yer alan Amerikan başkanları, Kızılderililer hakkında ne düşünüyorlardı? Hangi başkanlar katliam emri vermişti? Kızılderilileri kimler nasıl katlettiler? Nasıl soykırımlar yaptılar? Topraklarını nasıl istila ettiler? Kendilerine nasıl köle yaptılar? Onları bize nasıl tanıttılar? Günümüzde, Kızılderililerin çileleri bitti mi?”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri