Ana SayfaTürkiyeTemel Karamollaoğlu: AK Parti ile ittifak yaparım

Temel Karamollaoğlu: AK Parti ile ittifak yaparım

Oğuzhan Asiltürk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki ilk görüşmeyle birlikte sürekli gündemdeki sıcaklığını koruyan “Saadet Partisi AK Parti ile ittifak kuracak mı” sorusu yanıt buldu. Açıklama Saadet’in genel başkanı Temel Karamollaoğlu’ndan geldi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu erken seçim ve ittifaklara dair görüşlerini söyledi. AK Parti ile hareket etme şartlarını açıkladı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, siyasetin gündemindeki sorulara yanıt verdi. İttifak konusu için, “Yanlışlarından dönerlerse AK Parti ile ittifak yapabilirim” diyen Karamollaoğlu, erken seçim içinse 2022’nin sonunu işaret etti.

Sözcü’den Ruhat Menginin sorularını yanıtlayan Karamollaoğlu, Gelecek seçimde Millet İttifakı içinde olacak mısınız” sorusuna, “Bunu zaman gösterecek” diye cevap verdi.

Karamollaoğlu devamında ise “Millet İttifakı’nın hangi prensiplerle hareket etmesi gerektiğini ve edeceğini görüyorum, seçime doğru biz de nerede yer alacağımızı deklare edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu, “Cumhur İttifakı’na hangi şartlar altında katılacağını ise “Başkanlık sistemini değiştirelim diyebilirler veya bugüne kadar bizim itiraz ettiğimiz bütün hukuksuzlukları ortadan kaldırır, yanlışlarından dönerlerse AK Parti ile ittifak yapabilirim” şeklinde açıkladı.

‘BENİ CUMHURBAŞKANI ADAYI İLAN EDERLERSE OLABİLİR’

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, “Diyelim ki şartlar değişti, AKP sizi razı etti, birdenbire Cumhur İttifakı’na girme kararı almanız mümkün mü” sorusuna gülerek; “Beni cumhurbaşkanı adayı ilan ederlerse olabilir. Ben bu konuya girmem de derlerse ki ‘Abi gel seni cumhurbaşkanı adayı yapalım’, o zaman kavgasız dövüşsüz gireriz. Veya ‘Başkanlık sistemini değiştirelim’ diyebilirler veya bugüne kadar bizim itiraz ettiğimiz bütün hukuksuzlukları ortadan kaldırır, yanlışlarından dönerlerse AK Parti ile ittifak yapabilirim. Dediğim gibi, bunlardan birisinin olması lazım” cevabı verdi.

Ruhat Mengi’nin, “17-25 Aralık olaylarına çok tepki vermiştiniz, bu nasıl değişebilir” sorusunu yanıtlayan Karamollaoğlu şu şekilde konuştu:

“Tekrar getirirsiniz gündeme, sorumluları yargılarsınız, bu zor bir şey değil. Geçmişte de “AK Parti bütün yanlışlarından dönerse, AK Parti’yle olabilirim” dedim. Önce bu sistemi değiştirelim, güvenilir bir cumhurbaşkanı seçelim, ondan sonra da konuları görüşelim.”

‘KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER TEPKİ ALABİLİR’

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı konusunun sorulduğu Karamollaoğlu, bunu tartışmanın erken olduğunu belirterek, “Geçen seçimde aday oldum, artık yaşım kemale erdi, bundan sonra aday olma talebim yok. Millet İttifakı’nın seçime yakın bir tarihte aday belirleyeceğini düşünüyorum, daha erken bir aday belirlemek isabetli olmaz çünkü kim aday olursa olsun Cumhur İttifakı’ndaki gibi tereddüt gösterilemeyen bir aday olmaz.

Kılıçdaroğlu aday olabilir ancak olduğu takdirde belli kesimlerden bir tepki de gelebilir, Meral Hanım da aday olabilir, ona karşı da başka kesimlerden tepki gelebilir. Milletin teveccühünü alması lazım, artık partici bir yaklaşımla Millet İttifakı bir aday belirleyemez. Bu ülkede AK Parti’nin ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin dışında herkesi kucaklayabilecek bir adayın bulunması zor değildir, bulunur mutlaka” dedi.

ERKEN SEÇİM

Karamollaoğlu, erken seçim olur mu sorusuna ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden seçilebilmesi için mevcuttaki yasanını üzerinden bir yıl geçmesi gerektiğini kaydederek şu ifadeleri kullandı:

“Halk sıkıntı içinde, iktidarın uygulamalarından memnun değil, muhalefet bunu görüyor, psikolojik üstünlük sağlamak açısından da mutlaka erken seçim istemesi lazım. Başlangıçtan beri erken seçimin; seçime bir seneden daha az kalan noktaya gelmeden olamayacağını söyledim. Yani ‘Erken seçim ancak 2022’nin sonundan itibaren konuşulabilir’ dedim. Cumhurbaşkanı, sizin de söylediğiniz gibi yeniden aday olmak istiyor. Bunun en önemli şartı bugünkü durumda erken seçime gitmek, bu yapılmazsa aday olamıyor.

Bundan sonra söylemek zorunda kalacak. Çünkü aday olmak istiyorsa, erken seçimden başka çözümü yok. Erken seçim dediğiniz zaman, seçim tarihinden bir ay önce yapılan seçim de erken seçimdir. Bu da 2022 yılının sonu gibi görünüyor. Bu tarih neden önemli, çünkü Seçim Kanunu’nda değişiklik yapmak istiyorlar, bu değişikliğin yürürlüğe girebilmesi için Anayasa’ya göre üzerinden en az bir yıl geçmiş olması lazım. Onun için Meclis açılır açılmaz bu gündeme gelecek ve büyük ihtimalle Ekim ayı içinde Seçim Kanunu’ndaki değişiklikleri belirleyecekler ve böylece önümüzdeki sene Ekim ayından itibaren erken seçim büyük ihtimalle yapılacak.”

DEMİRTAŞ’A İTTİFAK YANITI

Karamollaoğlu, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın muhalefete yönelik ‘demokrasi ittifakı’ çağrısına ve partisinin göz ardı edilmemesi yönündeki çağrısına ilişkin, “HDP’nin de toplumun geriye kalanını ciddiye alması lazım derim. Yani alınmadığı takdirde ne yapacaklar? Gidip AK Parti’yi mi destekleyecekler, desteklesinler o zaman. Siyasette tehdit olmaz” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri