Ana SayfaTürkiyeTermik santral eylemine katılanlara 10 yıl sonra hapis cezası verildi

Termik santral eylemine katılanlara 10 yıl sonra hapis cezası verildi

Sinop'taki Gerze Termik Santrali'nin yapımına karşı çıkan 37 kişiye 11 Eylül 2011 tarihinde iş makinelerinin çalışmalarına izin vermedikleri gerekçesiyle açılan davanın 32. duruşmasında toplamda 42 yıl 10 ay hapis cezası verildi

Sinop’un Gerze ilçesinin Yaykıl köyünde Anadolu Grubu’nun termik santral yapmak üzere, 24 Kasım 2009 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çevresel etki değerlendirme (ÇED) başvurusunda bulunması üzerine bölge halkı mücadeleye başladı. 

Birinci İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısında Orman Genel Müdürlüğü, termik santral projesinin ormanlık alana kurulmak istendiğini, baca gazı emisyonlarının Gerze ve Sinop’u olumsuz etkileyeceğini belirterek süreci durdurmuştu. Şirket, 2012 ve 2013’te revize ettiği ÇED dosyasına, itiraz konusu konuda değişiklik olmadığının altı çizerek iade edildi.

gerze2.jpg

37 kişi yargılanıyordu

Orman Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiyle termik santral 2015 yılında iptal edildi. 5 Eylül 2011’deki doğa mücadelesinin ardından köylüler şirkete ait iş makinelerini bölgeye sokmadıkları için haklarında ‘iş ve çalışma hürriyetini ihlal, güvenlik güçlerine görevini yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme, arazide kasten yangın çıkarma, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne silahlı olarak katılmak, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek ve yönetmek’ suçlarından 37 kişinin yargılanmasına başlandı. 

Davanın 32. duruşması 26 Ocak 2021 tarihinde görüldü. Davada yargılanan 37 kişi belirtilen suçlardan toplamda 42 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Aktivistlere defalarca dava açıldı

Davaya ilişkin açıklama yapan Yeşil Gerze Çevre Platformu’nun o dönemki sözcüsü Şengül Şahin, “Termik santrale karşı yürütülen ve 7 yıl süren mücadelemizde bizlere karşı defalarca dava açılmıştı. Gerze Yaykıl direnişinde en büyük dava 5 Eylül 2011 Yaykıl direnişiyle ilgili olandır” diye konuştu. 

Davanın ilk duruşmasının 2 Ekim 2013’te yapıldığını anımsatan Şahin, “40 yaşam savunucusu başta olmak üzere 2911 sayılı gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefetten olmak üzere güvenlik güçlerine görevlerini yaptırmamak için direnmek, iş ve çalışma hürriyetini engellemek gibi pek çok suçlamayla karşı karşıya kaldılar” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,693TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri