Ana SayfaSporTFF’den Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play talimatı

TFF’den Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play talimatı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), son yıllarda dengesiz harcamalardan dolayı borç batağına giren kulüplerin düzenli harcama yapmaları için Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play (FFP) Talimatı’nı düzenleyerek yürürlüğe soktu.

Son yıllarda mali bilançolarında oldukça geriye giden kulüplere TFF el attı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), önemli değişiklikler yaptığı Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play (FFP) Talimatı’nı yürürlüğe soktu.

Harcamalara limit geliyor

TFF’nin yenilediği talimata göre, her takım TFF tarafından denetlenecek ve harcama limiti getirilecek. Yürürlüğe giren talimatnameyle Süper Lig kulüpleri 2020-2021 futbol sezonundan itibaren 1 Haziran-31 Mayıs özel hesap dönemine geçecek. Takım harcama limitleri ise 2019-2020 sezonu için TFF tarafından 2 Eylül 2019’da duyurulacak. Kulüpler ara transfer döneminde bu limite uymak zorunda kalacak.

Talimata uymayan kulüpler yandı

TFF tarafından açıklanan kurallarda takımlar istenilen kriterleri yerine getirmediği takdirde transfer yasağı ve kadro sınırlaması ile karşı karşıya kalacak. Yeni kuralda, kulüpler ilk başta ihtar, para cezası ve puan silme gibi cezalar alacaklar. Ancak talimatlar daha caydırıcı cezalarda içeriyor. Bunların en büyük örneği transfer yasağı ve kadro sınırlaması gibi cezalar olacak.

Harcama limitini aşan kulüpler; yüzde 5’e kadar aşılırsa ihtar cezası, yüzde 6 ila 10 arası kadro sınırlaması, yüzde 11 ila 15 arası transfer yasağı, yüzde 16 ila 20 arası 1 puan silme cezası ve transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçının uygulanması, yüzde 21 ila 25 arası 2 puan silme cezası, buna ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçının uygulanması ve yüzde 26 üstü 3 puan silme cezası, buna ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçının uygulanması cezası alacak.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz