Ana SayfaTürkiyeTicaret Bakanlığı 146 milyon lira yatırım teşvikini kime verdi?

Ticaret Bakanlığı 146 milyon lira yatırım teşvikini kime verdi?

Araştırmacı-yazar Fatih Şahintürk "Ticaret Bakanlığı 146 milyon lira yatırım teşvikini kime verdi?" başlıklı yazısıyla Medya Notu'nda.

Araştırmacı-yazar Fatih Şahintürk “Ticaret Bakanlığı 146 milyon lira yatırım teşvikini kime verdi?” başlıklı yazısıyla Medya Notu’nda.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 13 Kasım 2020 tarihli resmi gazetede Eylül ayında yatırım teşviki verdiği şirketlerin listesini yayınladı. Bakanlık yayınladığı listeye göre Eylül ayında 1.127 şirkete vergi muafiyeti ve KDV istisnası sağlayarak, yaklaşık 20 milyar liraya yakın yatırım teşviki vermiş.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının listesinde teşvik verdiği bir şirket ise dikkati çekiyor.

Listenin 608’nci sırasında yer alan Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrimenkul İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş. Şirket Bakanlıktan 146 milyon 500 bin lira tutarında yatırım teşviki almış görünüyor. Bu rakam 1.127 şirket içerisinde tutar itibariyle 15’inci sırada yer alıyor.

2013’te kurulan Haliç Altın Boynuz şirketi, Rixos Hotellerinin sahibi Fettah Tamince’ye ait… Tamince ayrıca Taksim AKM ve eski adıyla Haliçport yeni adıyla Tersane İstanbul projelerini de yapan isim… Aslen Van’ın Çaldıran ilçesinden olan Tamince, faaliyetlerini Antalya merkezli olarak yürütüyor. Tamince ayrıca Antalya Bilim Üniversitesi’nin de sahibi…

TAMİNCE VE FETÖ VAKIFLARI İLİŞKİSİ

Antalya Bilim Üniversitesi esasında bir Gaye Eğitim Vakfı kuruluşu. Tamince de FETÖ’cü olarak bilinen Gaye Eğitim Vakfı’nın kurucuları arasındaydı. FETÖ lideri Gülen, Tamince’den bir üniversite kurmasını isteyince Tamince de bu ricayı kırmayarak 2010’da Antalya Bilim Üniversitesi’nin temellerini attığını Antalya Cumhuriyet Savcısı Sinan Tür’e verdiği ifadede bakın nasıl anlatmış:

“Bu yapıya ait Gaye Vakfı’nın 1996 yılı içinde kurucularından biri olduğumu, 2012 yılında Uluslararası Antalya Üniversitesi’ni kurarken öğrendim. Bir gün cemaatin Antalya sorumlusu Tahsin Hoca beni arayarak Antalya ilinde özel bir üniversite yapılmasına, 10 kişiyle birlikte dahil olmamı istedi. Bu teklifi kabul ettim. Kuruluş aşamasında kişi başı yıllık 500 bin lira bir bedel konuldu. Ancak süreç içinde arkadaşlar vaat ettikleri paraları ödemedi. Üniversite kuruluşundaki maddi kaynağın yüzde 95’ini ben karşıladım.”

GAYE EĞİTİM VAKFI ÖNCE KAPATILDI SONRA YENİDEN AÇILDI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “FETÖ’nün devlette örgütlenmesi iddialarına kargalar biler güle” diyen Hüseyin Çelik ve Fettah Tamince’nin kardeşi Ali Tamince’nin de kurucuları arasında yer aldığı Gaye Eğitim Vakfı, 15 Temmuz’dan sonra KHK ile kapatılmış, ancak daha sonra “pardon” denilerek yeniden açılmıştı.

Fettah Tamince’nin sahibi olduğu Antalya Bilim Üniversitesi’nin mütevelli heyetinde yer alan isimlerden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlarından Ahmet Kürşat Köhle… Köhle aynı zamanda Tamince’nin de avukatlığını yapıyor.

İfadesinde FETÖ lideri Gülen’le 2002 yılında tanıştığını söyleyen Tamince, yine 15 Temmuz’da kapatılan Yedi Renk Sanat Vakfı’nın kurucuları arasında yer almıştı.

2011’de kurulan Yedi Renk Sanat Vakfı’nın kurucuları bakalım kimler: Erhan Güleryüz, Taner Nakıboğlu, İsmail Kavuncu (AKP eski Eyüp Belediye Başkanı ve tutuklu Enver Altaylı’nın yeğeni), Garo Mafyan (Sezen Aksu’nun söz yazarı ve bestecisi. Sezen Aksu’nun babası Sami Yıldırım, FETÖ’nün ilk kolejlerinden Yamanlar Koleji’nin uzun süre müdürlüğünü yaptı), Ahmet Sait Kavurmacı (AKP İstanbul eski Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın firari kardeşi. Ömer Faruk Kavurmacı ve Ahmet Sait Kavurmacı kardeşlerin babası Mustafa şevki Kavurmacı, Bank Asya’nın kurucularındandı), Fettah Tamince ve Solmaz Gülper Refiğ (İbrani asıllı dönme yönetmen Halit Refiğ’in eşi)…

Fettah Tamince aynı zamanda yine 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kapatılan Tolerans Eğitim Vakfı’nın kurucuları arasında olduğunu kendisi şu ifadelerle aktarıyor:

“Fethullah Hoca benim için bir değerdir, bir idoldür; sık sık Amerika’ya gidip ziyaret ediyorum. 12 yaşımdayken Van’da onun misyonunu temsil eden insanlarla görüşmeye başladım. Lisedeyken vaazlarını dinlemek için Antalya’dan İzmir’e giderdim. Annem, babam hacıdır, her ikisi de Fethullah Hoca’ya, Said-i Nursi’ye sempati duyar. Hoca Efendi bize inanılmaz boyutta insan sevgisi aşıladı, ortaya koyduğu misyonu sonuna kadar destekliyorum. Hoca Efendi’nin önderlik ettiği, aslında Rus-Türk dostluk derneği olan Tolerans Eğitim Vakfı’nın kurucularındanım. Bu vakfın Rusya’daki okullarına gönülden destek oluyorum.”

ZAMAN VE STAR GAZETELERİ ORTAKLIĞI DÖNEMİ

FETÖ’yle bağını 17-25 Aralık 2013’ten sonra ‘tamamen kestiğini’ söyleyen Fettah Tamince, operasyondan 18 gün sonra, yani 12 Ocak 2014’te Zaman gazetesinin yüzde 10’unu satın aldı. 5 ay süren ortaklık 12 Haziran 2014’te sona erdi.

Tamince’nin medya ile ilişkisi sadece Zaman gazetesi ile sınırlı değildi. Tamince, Haziran 2009- Ekim 2014 arasında da 5 yıl boyunca Star gazetesinin yüzde 50 ortağıydı.

PELİKAN’LA DİRSEK TEMASI

Bir dönem FETÖ lideri Gülen’e yakınlığı ile bilinen Fettah Tamince, bu aralar Can Paker’in kontrolündeki PODEM’in de finansörleri arasında yer alıyor. Bilmeyenler için açıklayalım, uzun yıllar TESEV ve Açık Toplum Vakfı başkanlığı yapan Paker, Turkuvaz Medyanın ‘amiral gemisi’ olarak bilinen Sabah gazetesinin başyazarı Mehmet Barlas’ın kayınbiraderi, yani Canan Barlas’ın ağabeyi, ‘yerli ve milli’ evlat Cemil Barlas’ın ise dayısı oluyor.

Tamince’nin şirketlerinin yönetim kurulunda ise iki isim göze çarpıyor: Tufan Aytekin Gültekin ve Turgay Mutlu Şimayli… Bu iki isim, nerdeyse tüm Tamince şirketlerini yönetim kurulunda yer alıyor…

Tamince’nin Rixos Oteller zinciri ve Sembol İnşaat dışındaki diğer bir girişimi daha var. Bodrumbir Turizm… Tamince’nin bu girişimdeki ortağı pek tanıdık bir isim… Cengiz Holding ve Cengiz İnşaat patronu Mehmet Cengiz…

Evet, Fettah Tamince’nin panaroması aşağı yukarı böyle… Yazıya Tamince ailesiyle ilgili magazinel bir bilgiyle son verelim:

Fettah Tamince’nin kızı Hatice Tamince ile Yıldız Holding patronu Murat Ülker’in oğlu Yahya Ülker, 29 Mart 2019’da evlenerek dünya evine girdiler.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri