Ana SayfaDünyaTIME Cemal Kaşıkçı'yı yılın insanı seçti

TIME Cemal Kaşıkçı’yı yılın insanı seçti

Dünyaca ünlü Amerikan dergisi TIME yılın kişisi olarak Cemal Kaşıkçı’yı seçti. Böylelikle TIME ilk kez hayatta olmayan biri için bu unvanı uygun görmüş oldu. TIME, Cemal Kaşıkçı ile birlikte ülkesinde baskı gördüğünü düşündüğü Maria Ressa, Wa Lone ve Kyaw Soe isimli gazetecilerin de ‘yılın insanı’ ünvanına layık görüldüğünü duyurdu.

Cemal Kaşıkçı kimdir?

2 Ekim günü evlilik işlemleri için girdiği İstanbul Suudi Arabistan Konsolosluğu’ndan bir daha çıkamadı. Bu gizemli olaydan haftalar sonra Suudi Arabistan yetkilileri olayın bir cinayet olduğunu itiraf etmek zorunda kaldı. ABD’de ikamet eden gazeteci Cemal Kaşıkcı Suudi Arabistan’da hükümete muhalif fikirleriyle tepkiyle karşılanan bir isimdi.

Suudi Arabistan’ın Arab News adlı ünlü İngiliz gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. Kaşıkçı yazılarına 2017 tarihinden itibaren Washington Post gazetesinde devam etmekteydi.

1958 Medine doğumlu olan Cemal Kaşıkçı köklü Kaşıkçı ailesine mensup. Cemal’in amcası bir zamanların en zengin adamlarından biri olan Adnan Kaşıkçı idi. Medineli olan Kaşıkçı ailesinin aslen Kayseri’nin Germir köyünde olduğu iddiası Murat Bardakçı tarafından dile getirilmişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz