Ana SayfaTürkiyeTrol imparatorluğuna dönüşen AK Parti'den ilginç öneri: Anonim hesap kullanılmasın

Trol imparatorluğuna dönüşen AK Parti’den ilginç öneri: Anonim hesap kullanılmasın

İsimsiz yüzlerce belki de binlerce trol hesap AK Parti’ye ağza alınmayacak küfürleri de kullanmaktan çekinmeden destek veriyor. Destek verdiğini sanıyor. Tanınmış bazı isimler de kendilerine anonim hesaplar açarak buradan muhalefet yürütüyor. Yani şu anda ülkede trol denince akla gelen ilk kurum AK Parti. Hal böyleyken AK Parti yönetiminden ilginç bir adım geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, partisince hazırlanan ve 12 maddeden oluşan “Sosyal Medya Etik Kuralları”nı açıkladı. Ünal, kurallara AKP mensuplarının uyacağını belirterek diğer siyasi partilerden de aynı hassasiyeti göstermelerini istedi. 

Açıklanan etik kurallar arasında “Anonim hesaplar kullanmayarak açık kimlikle, gerçek kişiler olarak bulunulması” da yer aldı.

MHP tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan ve Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarını yakından ilgilendiren kanun teklifinde, kullanıcıların sosyal medyaya kimlik numarasıyla giriş yapması gibi bir öneri de yer alıyordu. 

Kanun teklifini Meclis’e sunan MHP’li vekil Halil Öztürk, sosyal medyadaki yalan haberlere ve sahte hesaplara dikakt çekerek birçok kullanıcının bu konuda mağduriyet yaşadığını söylemişti.

Sosyal mecralarda etik kuralların belirlenmesinin artık kaçınılmaz hale geldiği ifade edilen açıklamada;

“Bu kuralların eksikliğinden kaynaklanan problemler, her geçen gün kişi ve topluluklara yönelik zararların daha da büyümesine yol açmış, kötü niyetli kişi ya da grupların bu eksiklikten faydalanarak sosyal ağları nefret dilinin egemen olduğu, kişisel ve kurumsal hakların hiçe sayıldığı birer yalan ve iftira aracına dönüştürmelerine neden olmuştur.” denildi.

Açıklamada ayrıca “Zarar verici sonuçlar üretecek eylemlerin serbest bırakılması özgürlük değil, bizatihi özgürlüklerin kısıtlanması sonucunu doğurur. Bu manada özgürlüklerin sosyal medyada da korunması gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri