Ana SayfaDünyaTrump Çin'i cezalandırmanın yollarını arıyor

Trump Çin’i cezalandırmanın yollarını arıyor

Koronavirüsle birlikte ABD ile Çin arasındaki rekabet çok daha görünürlük kazanırken ABD 1 numarası Trump, rakibini cezalandırmanın yollarını aramaya devam ediyor.

Trump yönetimi koronavirüs salgını sebebiyle Çin’i cezalandırmak isterken bu ülkeye tedarik zincirindeki bağımlılığını azaltmak için çalışmaları hızlandırdı. Bu kapsamda Çin menşeili ürünlere yeni gümrük vergisi getirilmesi değerlendiriliyor.

Trump yönetimi küresel tedarik zinciri içinde Çin’in rolünü azaltmaya yönelik çabalarına hız verirken, koronavirüs salgınını idare ediş biçiminden dolayı Beijing’i cezalandırmak için yeni gümrük vergileri getirmeyi değerlendiriyor.

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimi öncesinde Çin’e karşı olan tutumunu sertleştirip yeni suçlamalarda bulunan
Başkan Donald Trump, imalat tesislerini yurtdışından tekrar ülke içine getireceği sözünü vermişti. ABD’li yetkililer, koronavirüsün getirdiği ekonomik yıkım ve ABD’de hayatını kaybedenlerin sayısının arttığına dikkat çekerek ABD’nin üretimini ve tedarik zinciri bağımlılığını daha dost ilişkilere sahip olduğu bir ülkeye kayacak olsa bile Çin’den uzaklaştırmaya çalıştığını söyledi.

ABD Çin’e bağımlılıklarını hızla azaltıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Enerji, Çevre ve Ekonomik Büyüme bölümünün başında bulunan Keith Krach, “Birkaç yıldır (tedarik zincirinde Çin’e olan bağımlılığımızı azaltmak) üzerine çalışıyoruz ancak şimdi bu girişimi hızlandırıyoruz” dedi.

Krach, “Kritik alanların neler olduğunu ve dar boğazların nerede yaşandığını anlamak bence gerekli” diyerek bu konunun
ulusal güvenlik açısından önem taşıdığını ve hükümetin yakında yeni adımlar atabileceğini söyledi.

Ticaret ve Dışişleri bakanlıklarının yanı sıra kamu kuruluşları, şirketleri tedarik ve imalat işlerini Çin dışına taşımak zorunda bırakacak önlemleri araştırıyorlar. Değerlendirilen önlemler arasında vergi teşvikleri ve sübvansiyonlar da yer alıyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,698TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri