Ana SayfaDünyaTrump sonucu beklemeden zafer konuşması yaptı

Trump sonucu beklemeden zafer konuşması yaptı

Resmi sonuçları beklemeden zafer konuşması yapan Donald Trump, yüksek mahkemeden de oy vermenin durdurulmasını istedi.

Resmi sonuçları beklemeden zafer konuşması yapan Donald Trump, yüksek mahkemeden de oy vermenin durdurulmasını istedi.

Belki de Amerika tarihinin en tartışmalı başkanlık seçimi şu anda yaşanıyor. Donald Trump resmi sonuçlar açıklanmadan zaferini ilan etti ve Beyaz Saray’da bir zafer konuşması yaptı. Yüksek mahkemeden de oy vermenin durdurulmasını istedi.

ABD başkanlık seçimlerinde oy sayımının sonuna yaklaşılırken mevcut başkan Donald Trump, Beyaz Saray’dan yaptığı açıklamada, “Seçimi biz kazandık. Biden’ın bizi yakalaması oldukça imkansız.” sözleriyle zaferini ilan etti.

ABD’de oy verme işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte sayıma geçildi. Şu ana kadar sayılan oylara göre; Demokrat Partili Joe Biden’ın önde olmasına karşın, ülkenin seçim sistemine göre mevcut başkan Donald Trump, avantajı elinde bulunduruyor.

Trump, “seçimi çalıyorlar” çıkışının ardından, seçimi kazandığını iddia ederek Beyaz Saray’da açıklamalarda bulundu.

Donald Trump’ın açıklamaları şu şekilde:

Bu benim yaptığım en son basın açıklaması tartışmasız olarak. ABD halkına bize verdikleri destek için teşekkür ediyorum.

Öncelikle First Lady’ye, aileme, Başkan Yardımcısı Pence’e teşekkür ediyorum. Büyük bir kutlama için hazırlanıyoruz. Çok inanılmaz sonuçlar alıyoruz. Dışarı çıkıp bu kadar güzel bir şeyi, kutlamak istiyoruz. Bu ülkenin vatandaşları inanılmaz bir şekilde sandığa gitti. Florida’da kazanmayı beklemiyorduk. Orayı da kazandık. Ohio’yu, Texas’ı kazandık.

Biden’ın yakalaması artık imkansız

Georgia’ya da açılmamış yüzde 7’lik oy kaldığına göre bizi yakalamaları asla mümkün değil. Arizona’da çok imkan var. Orada da bizim için zafer olacağını söyleyenler var. Trump bölgesi diye ne kast ediyorlarsa sadece oralarda değil oy aldığımız yerler. Biden’ın bizi yakalaması oldukça imkansız.

Fark çoktu ama çok az bir fark kaldı aramızda. Pensilvanya’yı da çok ciddi bir fark ile kazanıyoruz. 690 bin oy farkla öndeyiz şu anda. Biz yüzde 64’ünü almış durumdayız oyların. Bu noktadan sonra bizi yakalamaları imkansız.

Texas’ı kazandık bu kesin. Orada harika bir vali var. Tebrik ettim onu, o da beni tebrik etti. Orada nerdeyse seçim sonucu belli olmuş gibi görünüyor. Oy farkına bakacak olursak sanki 12 oy farkıyla gidiyormuşuz gibi bir şey yok.

Ne oldu diye sordu insanlar. Onlar kazanamayacaklarının farkına vardılar. İşi mahkemeye taşıyalım dediler. Bunu ilk günden itibaren söylemiştim.

Kuzey Carolina’da öndeydik. Sonra birden her şey durdu. Bu bir sahtekarlık; bu bir ABD kamuoyunu kandırma işi. Bu bir utanç ABD için. Açıkça söylemek gerekirse biz bu seçimi kazandık.

Oy vermeleri durdurun çağrısı

ABD yüce mahkemesini artık oy vermeleri durdurmasını istiyoruz. Artık sabahın dördünde açılmamış oylar çıktı denmesini istemiyoruz. Benim için çok üzücü bir an. Biz bunu kazanmış durumdayız.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri