Ana SayfaDünyaTrump'tan mesaj var: İran ile ön koşulsuz müzakereye hazırız

Trump’tan mesaj var: İran ile ön koşulsuz müzakereye hazırız

İran’ın dünya barışını tehdit ettiğini belirten ABD yönetimi, dünya kamuoyuna İran ile ön koşulsuz görüşmeye hazır olduklarını bildirdi.

ABD BM’ye mektup göndererek gerilimin azaltılması için ön koşulsuz İran’la görüşmeye ‘hazırız’ dedi. ABD, Süleymani’nin öldürülmesinin BM sözleşmesi uyarında meşru müdafaa olduğunu kaydetti.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Birleşmiş Milletlere, İranlı komutan Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili bir mektup yolladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne gönderilen mektupta, Süleymani’nin öldürülmesinin meşru müdaafa olduğu savunuldu.

Operasyonun, Birleşmiş Milletlerin 51’inci maddesi uyarınca gerçekleştiği belirtildi. Mektupta ayrıca, ABD’nin herhangi bir ön koşul olmadan İran ile görüşmeye hazır olduğu ifade edildi.

İran dünya barışını tehlikeye atıyor

Mektupta, “İran rejiminin uluslararası barışı ve güvenliği daha fazla tehlikeye atmasını önlemek amacıyla, İran ile müzakerelere ön koşul olmadan katılmaya hazırız” ifadesini kullanıldığı mektupta, ABD’nin, personelini ve çıkarlarını korumaya devam etmek için bölgede ‘gerektiği kadar’ önlem almaya da hazır olduğu belirtildi.

Ne olmuştu?

ABD düzenlediği hava saldırısıyla İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürmüştü. İran adına Orta Doğu’da sergilenen etkinlikle bilinen Süleymani, doğrudan dini lider Ali Hamaney’e bağlı olan Devrim Muhafızları Ordusu’nun Kudüs Gücü Komutanı görevini üstleniyordu.

Kasım Süleymani’nin ABD saldırısıyla hayatını kaybetmesi bölgede gerilimin en üst seviyeye yükselmesine neden oldu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz