Ana SayfaDünyaTsunaminin gelişini umursamayan insanlar! Akıl almaz görüntüler Tonga'dan

Tsunaminin gelişini umursamayan insanlar! Akıl almaz görüntüler Tonga’dan

Bu sabah uzak Pasifik ülkesi Tonga yakınlarında patlayan bir sualtı yanardağı, Avustralya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı Kıyısı için tsunami uyarılarını tetikleyerek güçlü dalgalara neden oldu. Volkanın patlaması, Richter ölçeğinde 7,4’lük bir kayıt yaptı ve atmosfere en az 12 mil gaz ve kül bulutları gönderdi. 4 metrelik bir tsunami dalgasının Tonga’nın başkenti Nuku’alofa’yı vurduğu ve insanları daha yüksek yerlere koşturduğu bildirildi ve görgü tanıkları, gökten düşen külün nefes almayı zorlaştırdığını, ancak yaralanmaların ve hasarların boyutunun tespit edilmesinin zor olduğunu söyledi.

İlk patlamadan sonra gürleyen bir ses, yaklaşık 1.500 mil uzaklıktaki Yeni Zelanda kadar uzaklardan duyuldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde yetkililer, Batı Kıyısı, Alaska ve Hawaii’nin çoğunda kıyı bölgelerinin sakinlerini kıyı şeridinden uzak durmaya ve daha yüksek yerlere taşınmaya çağırdı.

Adalar ülkesi Tonga’da yanardağ patlaması sonrası birçok ülke için tsunami alarmı verilmişti. Tonga’nın büyük çoğunluğu sular altında kalan adası Sosyal medyaya ise tsunami görüntüleri ortaya çıktı.

Pasifik Okyanus’unda yer alan ve 170 adadan oluşan Tonga’da geçen yıl patlayan yanardağ bir kez daha aktif hale geldi. 14 Ocak’ta yanardağda gerçekleşen patlama sonrası birçok ülkede tsunami uyarısı yapıldı.

Tongalu yetkililer yanardağ patlamalarının geçen yıl Hunga Ha’apai adasındaki patlamalardan 7 kat daha şiddetli olduğunu belirtti.

Yanardağdan deniz seviyesinden 5-20 kilometre yükseklikte duman bulutu yükseldiğini aktaran yetkililer, patlamanın 260 kilometre çapında alandan duyulduğunu ifade etti.

JAPONYA’DA TSUNAMİ UYARISI

Yanardağın aktif hale gelmesinin ardından ülkenin güneyindeki Amami Adası’nda 1,2 metreyi bulan dev dalgalar gözlemlendi.

Japonya’nın Pasifik Okyanusu kıyılarında yüksekliği 1 metreyi geçmeyen tsunamiler oluştuğunu belirten JMA, bu olaylarda can veya mal kaybı olmadığını vurguladı.
Yetkililer, ülkenin kuzeydoğusunda mart 2011’de meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin vurduğu bölgelerde yaşayanlara deniz kenarından uzak durmaları çağrısı yaptı.

TSUNAMİ BÖYLE GELDİ

Sosyal medyaya yansıyan Tonga’daki yanardağ patlaması sonucu meydana gelen tsunami saniye saniye görüntülendi. Tonga’da bir adada gerçekleşen tsunami görüntülerinde insanların dev dalgalardan kaçmaması da dikkat çekti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri