Ana SayfaTürkiyeTÜİK insanlarla alay ediyor! Böyle giderse gıda bile sepetten çıkacak

TÜİK insanlarla alay ediyor! Böyle giderse gıda bile sepetten çıkacak

TÜİK’in özellikle son yıllarda tartışma konusu olan enflasyon sepeti hakkında bir açıklama da CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’dan geldi. Erdoğdu, “TÜİK böyle giderse gıdayı enflasyon sepetinden çıkaracak. TÜİK insanlarla alay ediyor” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu TÜİK’in enflasyon hesaplama paketinde gıda konut ve ulaştırma ile giyimin ağırlıklarının düşürüldüğünü belirterek “TÜİK eğer enflasyon normal şartlarda düşürülemiyorsa o zaman vatandaşı etkileyen ana grupların dağılımını düşürelim demiş. Böyle giderse gıdayı enflasyon paketinden çıkarabilirler” dedi.

Erdoğdu, “Hani faiz düşünce enflasyon da düşüyordu Faiz düşerse enflasyon düşer söyleminin ekonomide hiçbir karşılığı yoktur. En basit ifadeyle faiz neden değil sonuçtur. Ayrıca faiz de enflasyon da düşse reel geliri arttırmadan ekonomide çarkların çalışması mümkün değil” dedi.

Rakamla oynayarak halka yalan söylüyorlar

Erdoğdu, “İktidar, enflasyon düşmüyorsa vatandaşı etkileyen ana grupların dağılımını düşürüyorlar… Hükümet enflasyonu düşürmekte kararlı. Ama bunu hayatı ucuzlatarak değil halkın en fazla tükettiği mal ve hizmetlerin ağırlığını azaltarak yapmakta kararlılar. Onlar için halkın yaşadığı pahalılık ve vatandaşın refah seviyesi önemli değil. Rakamlarla oynayarak halka açıkça yalan söylüyorlar. Bunun için de devletin resmi kurumunu alet ediyorlar. İnsanlar hayatta kalma mücadelesi verirken insanlarla adeta alay edercesine enflasyon paketinde vatandaşın en çok tükettiği kalemlerin ağırlığını düşürüyorlar.” diyerek iktidarı eleştirdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri