Ana SayfaTürkiye“TÜİK’in açıkladığı rakamlar seçim illüzyonudur”

“TÜİK’in açıkladığı rakamlar seçim illüzyonudur”

Uluslararası Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sebahattin Doğan, “TÜİK uzun zamandır gerçek oranları açıklamıyor. Bu açıklanan oran az bile. Hem tüketicilerin temsilcisi hem de bir vatandaş olarak söylüyorum ki; reel, elle tutulur, somut hissedilen enflasyon yüzde 70’lerin üzerindedir.  Sürekli halkın içindeyiz, pazardayız, alışverişteyiz. Geçen yıl  60 TL’ye yaptığımız alışverişi bu yıl 120 TL’ye bile yapamıyoruz.  İnsanlarla yaptığımız sohbetlerde söylenenler hep aynı; geçtiğimiz yıl 12-14 TL’ye aldığımız peynir bu yıl 27 TL” dedi.

Tüketici Postası’na konuşan Doğan TÜİK’in verileri saptırdığını ve bu verilere asla inanmadığını vurgularken, “Bu rakam seçim illüzyonudur. Halkın gerçekte yaşadığı rakam bu değil. Yetkililere sesleniyorum; enflasyon en çok tüketiciyi etkiler. Tüketiciyi de ülkeyi de rezil etmesinler” uyarısında bulundu.

BÖYLE GİDERSE FİRMALAR İFLAS EDER

Maliyet artışını fiyatlarına yansıtamayan firmaların iflas edeceğini söyleyen Prof. Dr. Esfender Korkmaz: “ Mayıs ayında kur artışı nedeni ile aylık Yİ ÜFE  yüzde 3.79 ve yıllık Yİ ÜFE yüzde 20.16 çıktı. Bu maliyet artışını fiyatlarına yansıtamayan firmalar iflas eder. Perakendeye yansıtabilenler devam eder. TÜFE artışı da devam edecek demektir. Çekirdek enflasyonun TÜFE’den daha yüksek çıkması (1264) enflasyonun kronik yapı kazandığını ve artışın devam edeceğini gösteriyor” dedi. 

Petrol ürünlerinin tüm ekonomiye girdi olduğunu, mayıs verilerinde enerjide ÜFE’nin  yüzde 29.59 olmasının maliyet artışını gösterdiğini ve bunun fiyatlara yansıyacağını söyleyen Korkmaz: “Bu şartlarda 2018 enflasyonu yüzde 14’e çıkacaktır” uyarısı yaptı.

TÜKETİCİNİN MUTFAĞINDAKİ YANGIN DAHA DA ARTACAK

Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) Başkanı Aziz Koçal ise: “Bu açıklanan resmi rakam, gerçek rakam açıklananın çok çok daha üzerinde. Gerçek enflasyon oranı en az yüzde 20 düzeyinde. Bu demektir ki, tüketicinin mutfağındaki yangın daha da artıyor, artacak. Zaten son açıklanan oranlara göre, asgari ücretliler ve emekliler açlık sınırının altına düştüler. Bu insanlar yaşamlarını nasıl sürdürecekler?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Birçok esnafın da kepenk kapattığını ve çek yazdırmak zorunda kaldığını ifadelerine ekleyen Koçal son olarak: “ Yoksulluk tüketicinin kaderi olamaz, olmamalı. Tüketiciler tüketici derneklerinde örgütlenmeli ve devletin görevlerini devlete hatırlatmalıdır” çağrısı yaptı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,691TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz