Ana SayfaDünyaTunus’ta gece yarısı darbesi

Tunus’ta gece yarısı darbesi

Tunus Cumhurbaşkanı Said, orduyla el ele verip gece yarısı darbe yaptı. Direnen Nahta halkı sokağa çağırdı.

Tunus Cumhurbaşkanı Said, orduyla el ele verip gece yarısı darbe yaptı. Direnen Nahta halkı sokağa çağırdı. Kaosun yaşandığı ülkede Said Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden alıp Meclis’in yetkilerini dondurdu. Darbenin arkasındaki güç olan Birleşik Arap Emirlikleri kutlama mesajları yayınladı.

Tunus Cumhurbaşkanı Said’in hükümeti ve parlamentoyu feshetmesiyle fiili kontrol askerlere geçti, iktidardaki Nahda Partisi taraftarlarını sokağa çağırdı. Sabah gün ağardığında meclis önünde arbede yaşandı. Darbeyi organize eden Arap ülkesinden ise kutlama mesajları paylaşılıyor.

Tunus’ta son günlerde ekonomik sıkıntılar ve Covid-19 pandemisiyle mücadelede başarısız olduğu gerekçesiyle, hükümetin istifası talebiyle protestolar düzenleniyordu.

Protestocular Pazar günü de başkentte polisle karşı karşıya geldi. Öfkeli göstericiler ayrıca birçok şehirde iktidardaki Nahda Partisi ve diğer partilerin bazı binalarına da saldırılar düzenledi.

Pazar günü Meclis binası yakınlarında toplananlar “Yönetim ve hükümet.. Bozuk sistem”, “Hükümetin istifası ve meclisin feshedilmesine evet” yazılı pankartlar taşıdı.

Pazar gece yarısına gelindiğinde ise Reuters haber ajansı saat 23.42’de Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını ve yeni bir ismi atayacağını dünyaya duyurdu.

Meclisin yetkilerini 30 gün boyunca donduran Cumhurbaşkanı Said, yayımladığı video mesajında bu kararı ‘ülkenin içinden geçtiği olağanüstü koşullar’ nedeniyle almak zorunda kaldığını savundu.

63 yaşındaki siyasetçi ayrıca, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, yürütme yetkilerini kendisinin üsteleneceğini ve yeni bir başbakan atayacağını belirtti.

Kays Said, “Eline silah almayı veya kurşun atmayı düşünen herkesi, silahlı kuvvetlerin buna ateşle karşılık vereceğini söyleyerek uyarmak istiyorum” diye konuştu.
Askerler darbeyi kutladı

Kararın açıklanmasıyla askerler sokaklara indi, parlamento ile Nahda Partisi genel merkezi gibi bazı noktalara askerler yerleştirildi. Ayrıca havaalanı ve devlet televizyonu gibi yerlerde de askerler görüldü.

Nahda halkı sokağa çağırdı

Seçimle işbaşına gelen Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi’nin lideri Raşid Gannuşi, Reuters’a yaptığı açıklamada, Kays Said’in aldığı kararı ‘anayasa ve devrime karşı bir darbe’ olarak nitelendirdi.

Raşid Gannuşi ve bir grup Nahda milletvekili sabaha karşı meclise geldi ancak askerler tarafından içeri alınmadı. Gannuşi, bunun üzerine “Tunus halkı tiranlık dönemlerine dönmeyi kabul etmeyecektir” deyip ekledi:

“Bu açıkça anayasal bir darbedir. Demokratik olarak seçilmiş parlamento, hükümet ve gerisi halen görevinin başında. Nahda’nın destekçileri ile Tunus halkını devrimi savunmaya çağırıyorum.”

Sabah günün ağarmasıyla Nahda Partisi üyeleri ve darbeye karşı çıkanlar, Tunus Parlamentosu’nun önünde toplandı. Göstericiler, Cumhurbaşkanı Said’in aldığı kararları protesto ediyor.

Said taraftarları ise, darbeye karşı çıkanlara taşlarla saldırdı. Sıcak kareleri uluslararası haber ajansı Reuters dünyaya servis etti.

Darbeyi organize eden Birleşik Arap Emirlikleri’nden yapılan sosyal medya paylaşımları dikkat çekiyor. Hükümetin düşürülmesini tebrik edenler ve Müslüman Kardeşler’in bittiğini kutlayanlar var.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri