Ana SayfaTürkiyeTurhan: Kredilerdeki sıkışma firmaların finansal yapısını çökertebilir

Turhan: Kredilerdeki sıkışma firmaların finansal yapısını çökertebilir

Turhan, kredilerdeki sıkışmanın birçok firmanın finansal yapısını sürdürülebilir olmaktan çıkarabileceğini söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı Ekonomist İbrahim Turhan, kredilerdeki sıkışma hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Daha önce yapılanarak ertelenmiş kredilerin bile tekrar yapılandırılması yönünde talepler geldiğini hatırlatan Turhan, kredilerdeki sıkışmanın birçok firmanın finansal yapısını sürdürülebilir olmaktan çıkartabileceğini söyledi.

Turhan, şu ifadeleri kullandı:

Bankacılık sektörünün sorunlu alacakları konusunda zamanında uyarı yapmıştık. Basında yer alan haberlerden öğrendiğimize göre geçen yıl yeniden yapılanarak ertelenmiş kredilerin bile tekrar yeniden yapılandırılması yönünde talepler geliyor.

Bu arada TL sıkışıklığı ve faizlerdeki yükseliş bankalar üzerinde baskı oluşturma riski taşıyor. Bilançolarda taşınan ama gerçekte donuk hale gelmiş sorunlu alacakların maliyeti arttıkça zorluk büyür. Finansal koşullar sıkılaştıkça bunun reel sektörde olumsuz yansımaları olur.

Kredilerdeki sıkışma, bir kısmı zaten “zombi” olan birçok firmanın finansal yapısını sürdürülebilir olmaktan çıkarabilir. Kamu finansmanının da zorlamasıyla yeniden parasal (para-kredi) genişleme yoluna gidilmesi durumunda ise kur ve enflasyon baskısı kaçınılmaz hale gelir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri