Ana Sayfa Türkiye Türk demokrasisi özüne dönüyor! Gelecek Partisi’nde yeni yönetimin şifreleri

Türk demokrasisi özüne dönüyor! Gelecek Partisi’nde yeni yönetimin şifreleri

Ergun Özbudun, Hasan Seymen, Serap Yazıcı, Ali Aydın, Vahdettin İnce, Serkan Özcan, Kerim Rota… Gelecek Partisi’nin A takımı kamuoyunda büyük heyecan yarattı.

Gelecek Partisi, şovenist milliyetçilikle otoriter Kemalizm arasına sıkışan Türk siyasetine yeni alanlar açmaya devam edeceğini bir kez daha gösterdi.

Ak Parti ürkek adımlarla demokrasiye yürümeye çalışırken Gelecek Partisi yeni ve güçlü kadrolarıyla kök salmaya, güçlenmeye devam ediyor. Yeni isimlerle çok daha güçlenerek gelişiyor.

Gelecek Partisi’nin yeni sözcüsünün aynı zamanda bir ekonomist olması (Serkan Özcan) bile Ahmet Davutoğlu’nun ülkeyi çıkmaza sürükleyen ekonomik problemlerin çözümüne ne kadar ciddi şekilde kafa yorduğunun çok net bir göstergesi.

Ergun Özbudun, Serap Yazıcı, Vahdettin İnce, Etyen Mahçupyan gibi isimler bir entelektüel olarak toplumun bilmeyi hak ettiği ancak kimselerin söylemeye cesaret edemediği hakikatleri dile getirmek için Gelecek Partisi’nde.

Yargıtay AK Parti’ye 2008 yılında kapatma davası açarken bu hukuksuzluğa en güçlü şekilde direnen, karşı çıkan anayasa hukukçuların başında geliyordu Serap Yazıcı.

Örneğin 2007 yılında AK Parti için sivil anayasa taslağı hazırlayan Ergun Özbudun ve Serap Yazıcı, AK Parti’ye açılan kapatma davasına da en güçlü şekilde direnen anayasa hukukçuları olmuştu. Bugün ikisi de Gelecek Partisi’nde. Ülkenin tıkanan özgürlük kanallarının yeniden açılması için.

AK Parti için Erdoğan’ın isteğiyle anayasa taslağı hazırlayan Serap Yazıcı aynı zamanda kamuda başörtüsü engelinin kaldırılması için güçlü bir adanmışlıkla mücadele etmiş duayen bir anayasa hukukçusu.

Yargı siyasi bir enstrüman olarak kullanılırsa ne olur? Bugün Türkiye’de yargının geldiği nokta bu sorunun en net cevabı aslında.

Yargının sınırları iktidar müdahalesiyle zaman zaman esnetilirken ve hükümet elinde bir köşeye sıkıştırma aracı olarak kullanılırken Ergun Özbudun’un Gelecek Partisi’ne katılımı aslında hükümete de bir ‘dur’ ihtarı.

Gelecek Partisi’nin Kürt meselesine yaklaşımı, çok seslilik ve özgürlükler konusundaki tavrı yeni danışma kuruluyla çok daha net şekilde vurgulandı.

Hayatını insan hakları savunuculuğuna adamış, bütün bir ömrünü Kürt meselesinin çözümüne koşmuş Vahdettin İnce gibi bir ismin Gelecek Partisi’nin siyasi söylemlerinde son derece etkili bir pozisyona getirilmesi Ahmet Davutoğlu’nun kafasında nasıl bir Türkiye tasarladığı konusunda net ipuçları veriyor.

Sadece Vahdettin İnce değil. Ergun Özbudun ve Etyen Mahçupyan gibi ülkenin en saygın entelektüelleri bundan böyle Gelecek Partisi Siyasi Söylem Danışma Kurulu’nda yer alacak.

Gelecek Partisi Parti Başkanlık Kurulu bize Davutoğlu’nun geniş ve derinlikli Türkiye vizyonu konusunda neler söylüyor?

Örneğin Etyen Mahçupyan! Kürt meselesinde inkarcı politikalara getirdiği eleştirilerle bilinen ve Anadolu sosyolojisini toplumsal değişimin motor gücü olarak değerlendiren saygın ve etkili bir entelektüel.

Yeni isimlerle ufukları çok daha geniş bir siyasi harekete dönüşen Gelecek Partisi, Kürt meselesinin çözüme kavuşturulması konusunda cesur bir vizyona sahip olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Türkiye’de sayıları gittikçe azalan cesaretliler sınıfına mensup Serap Yazıcı, Ergun Özbudun, Serkan Özcan, Kerim Rota, Vahdettin İnce, Hasan Seymen gibi parlak isimlerle Gelecek Partisi, Türkiye’de siyasetin içinden çıkılmaz bir bataklığa hapsedilmesi girişimine de güçlü şekilde karşı koyacağını ilan etmiş oldu.

Şeffaflığın demokratik iklimin oluşması için ön koşul olduğunu savunan duayen isimlerin Gelecek Partisi çatısı altında toplanması muhafazakar demokratlığın yozlaşmış melez bir türüyle ülkeyi karşı karşıya bırakan hükümete de güçlü bir karşı çıkış anlamına geliyor.

Takip Et

20,459BeğenenlerBeğen
17,675TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Ilıcak Deva Partisi’nde

DEVA Partisi'nin 70 kişiden oluşan İstanbul Yönetim Kurulu belirlendi. Deva Partisi yönetminde tanıkı isimler de var. Onlardan biri gazeteci Nazlı Ilıcak'ın kızı Aslı Ilıcak...

Gelecek Partisi Şırnak İl Başkanı Şahin Sulhan: Bu parti yüzyıllarca süren bir siyasi hareket olacak!

Gelecek Partisi Midyat İlçe Kongresine katılan Şırnak İl Başkanı Şahin Sulhan, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Sözlerine Gelecek Partisi'nin bir ihtiyaçtan...

Gelecek Partisi’nde Alanya gençliği Mehmet Can Özkan’a emanet

Ağustos ayında gerçekleştirdiği ilçe kongresinin ardından teşkilatlanma çalışmalarına hız veren Gelecek Partisi Alanya, teşkilatlanma çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Göreve...

İşte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin faturası: Kişi başı 28 bin lira!

Gelecek Partili Ekonomist İbrahim Turhan, Karar’dan Taha Akyol’a konuşarak mevcut ekonomik durum hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Ekonominin çarklarını kilitleyen...

Editörün Seçtikleri

Selçuk Özdağ’dan Melih Gökçek’e Ankapark eleştirisi

Görevinden istifa ettirilen Ankara Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Melih Gökçek’in çılgın projesi Ankapark için işletmeci şirkete tanınan süre doldu. Güvenli olup olmadığı...

Kim Milyoner Olmak İster yarışmacısı Selçuk Işık kimdir? 1 milyon

Kim Milyoner Olmak İster yarışmacısı Selçuk Işık kimdir? Başarılı bir mühendisi olan Selçuk Bey 1 milyonu hedeflediğini söyledi. İşte Milyoner yarışmasına katılan Selçuk ışık...

Kılıçdaroğlu’ndan Kanal İstanbul tepkisi: Neden devlet politikası, özel bir yasa mı çıktı?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ekonomi ile ilgili iktidara...

Mustafa Mente’den “reform” yorumu: Çözüm mevcut iktidarın dışında yepyeni bir başlangıç

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mente, reform söylemleri üzerine çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. İktidarın bahsettiği reformları yapmasından mutlu olacağını...

Cumhurbaşkanlığı bütçesi, yeni yılda 886 milyon lira artacak iddiası

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bu hafta 4 kurumun 2021 bütçesi görüşülecek. Görüşülecek kurumlardan Cumhurbaşkanlığı 2021 Yılı Bütçe Teklifi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...