Ana SayfaTürkiyeTürk Eximbank 2018 yılında hedeflediği 11 bin ihracatçı sayısını aştı!

Türk Eximbank 2018 yılında hedeflediği 11 bin ihracatçı sayısını aştı!

Türk Eximbank 2018 yılında hedeflerini aşmayı başardı. Her geçen gün daha fazla ihracatçıya ulaşmayı başaran Eximbank’ın başarısı yeni anlaşmaların da önünü açtı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın 2018 yılında ulaşmayı hedeflediği 11 bin ihracatçı sayısını aştığını, yüzde 70,4 KOBİ oranına ulaştığını bildirerek ulaşılan ihracatçı sayısında yüzde 16’lık artış gerçekleştiğine dikkati çekti.

Ticaret Bakanı Pekcan yazılı açıklamasında, “Türk Eximbank 2018 yılında 12 şubesi ve 15 irtibat ofisiyle daha fazla ihracatçıya ulaşmaya devam ediyor 19 Aralık 2018 itibarıyla Türkiye’de üst üste 3 yıldan fazla düzenli ihracat yapan 15 bin ihracatçıdan 11 bin 15’inin, Türk Eximbank’ın nakdi kredi ve sigorta desteğinden yararlanıyor” şeklinde vurguladı.

Yüde 16’lık artış

Böylece bankanın 2018 yılında ulaşmayı hedeflediği 11 bin ihracatçı sayısının aşıldığını, yüzde 70,4 KOBİ oranına ulaşıldığını ifade eden Pekcan, ulaşılan ihracatçı sayısında yüzde 16’lık artış gerçekleştiğine dikkat çekti.2018 sonunda 27 milyar doları nakdi kredi, 17 milyar doları sigorta imkanı olmak üzere bir önceki yıla göre yüzde 13’ler düzeyinde artışla toplam 44 milyar dolarlık finansman desteği hedefine ulaşılacağını dile getirerek, böylelikle ihracatın da yüzde 26’sının finanse edileceğini kaydetti.

3,7 milyar dolarlık fon temini

Eximbank’ın, 2018 yılında ihracatçılara sağladığı nakdi kredi desteğini artırmak amacıyla yurt dışından 3,7 milyar dolarlık uygun maliyetli fon temin ettiğini,bu onları uygun koşulullarda ihracatçılara aktarmak konusunda yoğun bir gayret gösterdiğini belirten Bakan,Müteahhitlik firmalarının Afrika ve Orta Asya’da gerçekleştirdiği pek çok projede Eximbank’ın finansman desteğinin de bulunduğunu ifade etti.

“2019 yılında yeni anlaşmalar imzalamak için gerekli girişimlerde bulunuyoruz”

Ruhsar Pekcan uluslararası ticaretin finansman programları kapsamında  orta-ileri teknoloji ürünleri ihracatının desteklendiğini belirterek, “Yurt dışı projelerde iş birliği yapılması ve müteahhitlerimizle ihracatçılarımızın maliyetlerinin düşürülmesi için daha önceki yıllarda çeşitli ihracat destek kuruluşları ile imzalanan iş birliklerine ilaveten 2018 yılında Fransa’nın BpiFrance, Japonya’nın JBIC, ECOWAS Yatırım ve Kalkınma Bankası ve Macaristan’ın Exim ve MEHIB kuruluşları ile anlaşmalar imzalanmıştır. Ayrıca 2019 yılında yeni iş birliği anlaşmaları imzalanması için gerekli girişimlerde de bulunulmuştur” ifadelerini kullandı.

2019’da 8 şube 4 irtibat ofisi açılacak

İhracatın, 2019’da ekonomik büyümeye ciddi bir katkı sağlamasının beklendiğini belirten Pekcan, gelecek dönemde ticaret savaşlarının da gündemde önemli bir yer tutacağı dikkate alındığında, gelecek yıl Türk Eximbank’ın, ihracatı destekleme konusunda yine önemli bir misyon üstleneceğini bildirdi.Pekcan, daha fazla ihracatçıya bulundukları yerde ulaşmak amacıyla 2019 yılında 8 yeni şube ve 4 yeni irtibat ofisi açılacağını, böylece ulaşılan ihracatçı sayısının 12 bin 320’ler seviyesine yükseltileceğini ifade etti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz