Ana SayfaTürkiyeTürk sinemasının büyük ustası Eşref Kolçak hayatını kaybetti

Türk sinemasının büyük ustası Eşref Kolçak hayatını kaybetti

29 Ocak 1927 doğumlu Türk sinemasının usta ismi Eşref Kolçak 92 yaşında hayatını kaybetti. Eşref Kolçak rahatsızlığı nedeniyle bir süredir hastanede tedavi görmekteydi. Gemlik Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Eşref Kolçak hayatını kaybetti.

Türk Sineması’nın büyük değerlerinden Eşref Kolçak, 2017 yılında vefat eden oğlu Harun Kolçak ve eşi Özcan Kolçak ile aynı mezarlığa defnedilecek. 

Eşref Kolçak’ın hayatı

Eşref Kolçak, 28 Ocak 1927 Tarihinde Erzurum İspir’de doğdu. Babası İspir Gaziler köyünden Harun Kolçakoğlu, annesi ise daha sonra Hateme adını alan Rus kökenli Katya’dır. 1941 yılında İstanbul’a geldi. Kasımpaşa’da oturdu. Sultan Ahmet Erkek Sanat Enstitüsü’nü bitirdi. Tesfiyecilik, marangozluk okudu. Marangozluk ve ayakkabı tamirciliği gibi işlerde çalıştı. Kasımpaşa’da oturduğu zamanlarda marangoz dükkanı ve mobilya mağazası vardı.

1944 yılında Atilla Revü Opereti’nde tiyatroya başlayan sanatçı, 1945 yılında Ses Tiyatrosuna geçti.1947 yılında figüranlıktan oyunculuğa geçtiği filmCahide Sonku ile birlikte oynadığı “Fedakar Ana” filmi olmuştur. 1950’li ve 60’lı yıllarda, melodram ve kahramanlık filmlerinin jönü olarak çıktı karşımıza.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz