Ana SayfaTürkiyeTürk Tabipler Birliği uyardı: Test pozitiflik oranı yüzde 10 oldu. Pandemi yönetilemiyor

Türk Tabipler Birliği uyardı: Test pozitiflik oranı yüzde 10 oldu. Pandemi yönetilemiyor

Türk Tabipler Birliği yaptığı bir açıklamayla "Bu şartlarda normalleşme imkansız" dedi

Türk Tabipler Birliği bir açıklama yaptı. Açıklamada “Çoğu ilimizde vakalarda yüzde 50-yüzde 100 arası artış var” uyarısının ardından bir kritik açıklama daha geldi. TTB İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, ‘kontrollü normalleşme’ ile birlikte vakalarını arttığını belirterek “Bu şartlarda normalleşmeye geçmek mümkün değil. Bu kontrolsüz bir normalleşme olur” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’de ilk Kovid-19 vakası bir yıl önce bugün açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk vakanın görüldüğü gün yaptığı “Ülkemizdeki vaka Avrupa kaynaklı şimdilik tek bir örnekten ibarettir” açıklamasının ardından, bugün vaka sayısı 2 milyon 800 bini aştı. Sağlık meslek örgütlerinin salgının başından bu yana yaptığı ‘gerçek vaka sayılarını açıklayın’ gibi öneriler önce dinlenmedi, sonra uygulamaya geçirildi.

“YENİ BİR FELAKETE YOL AÇABİLİR”

Tavsiyelerinin duyulması için çağrı yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten “İktidarın bu önerilerimizi dinlememesi yeni bir felakete yol açabilir” dedi.

Salgının başından bu yana 385 sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Ökten, hepsini özlemle andıklarını söyledi. Türkiye’nin yarıdan fazlasının yüksek ve çok yüksek riskli olduğunu belirten Ökten “Bu şartlarda normalleşmeye geçmek mümkün değil. Bu kontrolsüz bir normalleşme olur” dedi.

“İL BAZINDA AÇIKLANMALI”

Turuncu ve kırmızı illerdeki tedbirlerin artırılması gerektiğini belirten Ökten, “Gerekirse buralarda karantina olması lazım. İl bazında mutasyonlu virüs açıklanması lazım. İller arası geçiş için seyahat kısıtlaması yapmamız gerekir. Bunları yapmadan salgını kontrol altına almak mümkün değil” diye konuştu. Test sayılarının da düşük olduğunu vurgulayan Ökten “Test sayıları mutlaka arttırılmalıdır. Bu sayılar artığında aslında tablonun daha ağır olduğu görülecektir” ifadelerini kullandı.

“TAM KAPANMAYA GİDEBİLİRİZ”

Cumhuriyet’e konuşan Ökten, mutasyonlu virüsün arttığını belirterek “Bazı illerde yeni vaka sayısı yüzde 50 civarında artmış durumda. Bunu ancak aşılamayla durdurabiliriz. Yoksa mutasyonlu virüsün bulaşıcılık hızının fazla olduğunu biliyoruz. Yeniden Kasım-Aralık ayındaki gibi olabiliriz” uyarısı yaptı.

Önümüzdeki yıl da bu aylarda hala virüsü konuşabileceğimizi ifade eden Ökten “Mutasyon pandemiyi ağırlaştıracak yönde” dedi. Ökten, bu gidişata karşı tam kapanmanın çözüm olabileceğini belirtti.

“PANDEMİ YÖNETİLEMİYOR”

Öte yandan TTB, 10 Mart’taki vakaların açıklanmasının ardından resmi Twitter hesabından bir paylaşım yaptı.

Paylaşımda “Test pozitiflik oranı bugün yüzde 10 oldu. Pandemi yönetilemiyor. Salgında vaka sayılarının yükselişi sürüyor” ifadeleri yer aldı. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri