Ana SayfaTürkiyeTürkiye ayakta! Tahliye olan Musa Orhan hakkında Süleyman Soylu iddialarına bakanlıktan yalanlama

Türkiye ayakta! Tahliye olan Musa Orhan hakkında Süleyman Soylu iddialarına bakanlıktan yalanlama

Tecavüz iddiasıyla tutuklanan ancak ardından tahliye olan Musa Orhan hakkında Süleyman Soylu iddialarına bakanlıktan yalanlama geldi.

Tecavüz saldırısında bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan Musa Orhan’ın ‘kaçma şüphesi yok’ denilerek serbest kalması Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Öte yandan İçişleri Bakanlığı da Soylu ve Musa Orhan hakkında açıklama yaptı.

İçişleri Bakanlığı, İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduğu için tutuklanan ardından da tahliye edilen uzman çavuş Musa Orhan ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Süleyman Soylu’yla ilgili iddiaların yalanlandığı açıklamada Orhan’ın görevden uzaklaştırıldığı kaydedildi.

Bazı basın organlarında Batman’da hayatını kaybeden İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan ve dün akşam serbest bırakılan Musa Orhan’a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun arka çıktığı iddiaları gündeme geldi. Bakanlık ise geniş çaplı bir açıklama yayınlayarak bu iddiaları yalanladı.

İçişleri Bakanlığı’nın açıklaması şu şekilde:

“Yaşadığı cinsel istismar olayından sonra intihara kalkışan ve 18 Ağustos 2020 tarihinde, tedavi gördüğü özel hastanede hayatını kaybeden İpek Er ve bu olayın şüphelisi Musa Orhan hakkında sosyal medyada bir süredir yapılan yorumlarda, gerek bakanlığımız gerekse İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu hakkında mesnetsiz, hiçbir yasal ve fiili dayanağı olmayan, haksız ve iftiraya varan birtakım paylaşımların yapılması üzerine, aşağıdaki hususların açıklanmasına gerek duyulmuştur.

Yasal süreç devam ediyor

1- Kamuoyuna yansıyan ve bakanlığımız tarafından hiçbir şekilde tasvip edilmeyen, mütevaffanın ailesinin üzüntüsünün derinden paylaştığımız bu acı hadise ile ilgili olarak tüm yasal süreçler, kanunun öngördüğü çerçevede devam etmekte, tutuklanma talebi ve buna bağlı kararlar savcılık ve mahkeme tarafından işleme konulmaktadır.

2- Şüphelinin Jandarma Uzman Çavuş olması hasebiyle, kurum yönünden yapılması gereken idari tahkikat ve işlemler de yine yasal çerçevede Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde devam etmektedir. Bu kapsamda;

Uzaklaştırıldı

Musa Orhan isimli şahıs Siirt Valiliğinin tarafından 16 Temmuz 2020 tarihli oluru ile idari soruşturma kapsamındahemen görevinden uzaklaştırmıştır.

“Devlet Memurluğundan Çıkarma” cezası verilmesi istemiyle 10 Temmuz 2020 tarihinde soruşturma başlatılmış, bahse konu disiplin soruşturması tamamlanarak Jandarma Genel Komutanlığı Yüksek Disiplin Kuruluna gönderilmiştir. Adı geçen şahısla ilgili ihraç işlemleri başlatılmış olup yasal süreç devam etmektedir. Sürecin tüm aşamaları, kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılacaktır.

Yasal işlem başlatılacak sözü

3- Kurum içinde yürütülen idari süreçlerin haricinde, adli makamlarca devam eden iş ve işlemlere ilişkin bakanlığımızın herhangi bir yetkisi ve tasarrufunun olması hukuken ve fiilen mümkün değilken, gerek bakanlığımızın gerekse sayın bakanımızın tutuklanma veya adli kontrol kararlarında etki ve müdahalesinin olduğuna dair paylaşımları iyi niyetli olarak değerlendirmemiz, elbette ki mümkün değildir. Bu acı olaydan siyasi bir rant devşirmeyi, kurumlarımızı ve adalet sistemimizi yıpratmayı hedefleyen TELE 1 adlı TV kanalının yanı sıra gayri ahlaki iftiraları atan terör örgütüne müzahir basın-yayın organları hakkında gerekli tüm yasal işlemler başlatılacaktır.

Yaşanan bu üzücü olaydan dolayıBakanlığımıza mensup polis memuru mesaiarkadaşımızın da kardeşi olan merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri