Ana SayfaTürkiyeTürkiye derin krizden nasıl çıkar? Babacan ile Akşener'den parlamenter sistem zirvesi

Türkiye derin krizden nasıl çıkar? Babacan ile Akşener’den parlamenter sistem zirvesi

İYİ Parti lideri Akşener ile DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, parlamenter sistemin ana eksenini oluşturduğu görüşmenin ardından basın açıklaması yaptı.

İYİ Parti Genel Başkanı meral Akşener, sabah saatlerinde DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı DEVA Partisi Genel Merkezi’nde ziyaret etti. İki lider görüşmenin ardından ortak basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Konuşmaya ilk olarak başlayan Babacan, “Ülkemizin derin kriz ortamından çıkışı için neler yapmak gerektiğini değerlendirdik. Güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili 6 siyasi parti çalışmalarını hazırladılar. Biz bu çalışmayı çok önemsiyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu bu dar boğazdan çıkışın en önemli araçlarından birisinin sistem değişikliği olduğunu düşünüyoruz. Parlamenter sistemle ilgili de genel anlamda görüş alışverişinde bulunduk. Gördük ki çalışmalar birbirinden uzak çalışmalar değil ve aklın yolu bir.

İki haftada bir toplantı

Nasıl bir Türkiye hayal ediyoruz? Nasıl bir Türkiye görmek istiyoruz? diye baktığımızda gerçekten özlediğimiz tablo birbirinden farklı değil. Arkadaşlarımız 2 haftada bir toplanarak 4-5-6 ayrı sistemi en azından ilkeler bazından tek bir sistem haline getirebilecek miyiz diye bunun arayışında olacaklar.”

Akşener ise açıklamasında “Türkiye’ye dair pek çok konuda istişarede bulunduk. Bir de parlamenter sisteme dair dün kendilerinin açıkladığı daha önce de bizim açıkladığımız; biz ‘iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş diyoruz. Diğer siyasi partiler güçlendirilmiş parlamenter sistem diyorlar. Hepimizin kendi renklerini içine kattığımız ama sonuçta bir ilkeler bütünü ortaya çıktı şekilleniyor. Bir de seçime doğru gidiliyor, bu seçimde parlamenter sisteme geçiş ya da bu ucube sistemde kalış üzerine rekabet ortamı oluşacak. Bizler açısından son derece faydalı bir görüşme oldu. Bu görüşmeleri sıklaştırma kararı aldık. Türkiye 20 yıldır hadi neyse son 10 yıldır istişare etmeyi unuttu.

Akşener’in başbakan olması bizim için değerli olur

Gazetecinin Akşener’in ‘Başbakanlığa adayım’ açıklamasına işaret ederek Kılıçdaroğlu’nun bunun üzerine söylediği ‘Akşener’in başbakanlık görevini üstlenmesi bizim açımızdan son derece değerli olur. Ama bunlar ittifak içinde tartışılmış konular değil’ ifadelerini hatırlatarak yorumunu sordu.

Akşener: ‘Ben cumhurbaşkanı adayı değilim’ dedim net bir şekilde. Şimdi cumhurbaşkanı adayı değilseniz nereye adaysınız, nereye yürüyorsunuz diye gazetecisiniz sorarsınız. Ben de dolayısıyla ‘başbakanlığa adayım’ dedim. Bunun anlamı nedir? partinizi birinci parti haline hep beraber sonuç alırsanız o zaman da başbakanlık görevi sizin olur. Yani cumhurbaşkanı adaylığı şahsi bir karar.

Ben bir liderle bunu konuşmadım. Ama bu ülkenin önünü tıkayacak bir tutumun olmayacak demiştim. Sayın Kılıçdaroğlu’nun değerlendirmesine de teşekkür ediyorum.

İsmail Kahraman’a sert eleştiri

Gazeteci: İsmail Kahraman’ın anayasa ile ilgili açıklamalarını nasıl yorumluyorsunuz?

Akşener: Sayın Kahraman’ın açıklamaları yeni mi eski mi bilmiyorum. Ama hep egzantirik açıklaması olmuştur. Hep yaşına bağlamıştım. Kendisinin bir iftar sofrasına hem de rahmetli abimin arkadaşlarının yüzüne Miilet İttifakı içinde yer almamız sebebiyle şahsıma Meral Kılıçdaroğlu dediğini biliyoruz. Dolayısıyla kendini savunmak için ona protesto eden bir açık mektup yazdığımda bana FETÖ’cü demişti. Hep böyle oluyor. Sonuç olarak gördük ki ailesinin yarısı FETÖ’den kaçak. Dolayısıyla bu yaşlı arkadaşın evde oturup torunlarıyla ilgilenmesi ve kaçak göçek çoluk çocuğuyla onlara moral vermesinde büyük fayda var. Ve kendisini hatırlatmak için böyle egzantirik çıkışlardan uzak durmasında büyük fayda var.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri