Ana SayfaTürkiye'Türkiye dolar borcu' aldı başını gidiyor

‘Türkiye dolar borcu’ aldı başını gidiyor

Türkiye dolar borcu açısından her geçen gün daha da zor bir duruma doğru ilerliyor. Koronavirüs salgının küresel ekonomideki etkileri daha etkin şekilde görülmeye başlanırken yılın ilk çeyreğinde borcu en çok artan üçüncü ülke Türkiye oldu.

Çin, Güney Kore ve Türkiye

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) raporuna göre, koronavirüs salgınıyla artan maliyetler ve iş gücü kaybı başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere birçok ülkenin gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) içindeki borç oranını katladı. IIF Sürdürülebilirlik Araştırması Direktörü Emre Tiftik ve Yardımcı Ekonomist Khadija Mahmood tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye, salgının etkileri fazla hissedilmediği halde yılın ilk çeyreğinde, Çin ve Güney Kore’nin ardından borcu en çok artan gelişmekte olan üçüncü ülke oldu.

Türkiye bolar borcu giderek artıyor

Sözcü’den Nuray Tarhan’ın haberine göre, gelişmekte olan ülkelerin 2019’un son çeyreğinde 70.6 trilyon dolar olan borçları bu yılın ilk çeyreğinde 72.6 trilyon dolara çıktı. Raporda, gelişmekte olan ülkelerin bu yıl vadesi gelecek 3.7 trilyon dolar olan borçlarının gelecek yıl 4 trilyon dolara çıkacağı, bunun yüzde 17’sini döviz oluşturacağı için borcunu ödemekte en çok zorlanacak ülkelerin Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye olacağı vurgulandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri