Ana SayfaTürkiyeTürkiye, KKTC Cumhurbaşkanı’nın “tehdit” iddiasını yalanladı

Türkiye, KKTC Cumhurbaşkanı’nın “tehdit” iddiasını yalanladı

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın tehdit iddiasına Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nden yanıt geldi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, seçimlerde aday olmaması için Türkiye’nin kendisini tehdit ettiğini söyledi. Akıncı, “Özel kalem müdürüm aracılığıyla bana aday olmazsam benim için, ailem için iyi olacağı iletildi” dedi.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği ise açıklamayı, “Tamamen gerçek dışı” ifadeleriyle yalanladı.

Tv2020 yayınına katılan Akıncı, kendisine sorulan “Size seçimlerde aday olmamanız yönünde Türkiye makamlarınca herhangi bir telkin geldi mi?” sorusuna yanıt verdi.

“Evet, bunu bile yaptılar” diyen Akıncı, “Derin ilişkiler içerisinde ve Türkiye’yi yöneten bağlı makamlar var biliyorsunuz. Özel Kalem Müdürüm aracılığıyla bana da aday olmazsam benim için, ailem için iyi olacağı iletildi. Türkiye Büyükelçisini bu konuda izah almak için davet ettim, lakin Ankara makamıma gelmemesi yönünde karar verdi” dedi.

BÜYÜKELÇİLİK’TEN AÇIKLAMA: GERÇEK DIŞI

Büyükelçilik’ten yapılan açıklamada, “Sayın Akıncı’nın dile getirdiği şahsına yönelik adaylıktan çekilmesi mesajı verildiği yönündeki ifadeleri tamamen gerçek dışıdır. Türkiye Cumhuriyeti, seçimlerin güven içerisinde yapılması da dahil, her bir Kıbrıs Türk’ünün canını da malını da korumakta kararlıdır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şöyle devam etti:

Türkiye’nin seçim malzemesi yapılmasının sakıncaları daha önceki çeşitli açıklamalarımızda da defalarca dile getirilmiştir. Türkiye Cumhuriyetine yönelik bu rahatsız edici tavrın sürdürülmekte olması iyi niyetten uzaktır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri