Ana SayfaTürkiyeTürkiye S-400'lerin teslimatı için neden 12 Temmuz'u seçti? Sembolik anlamını Murat Bardakçı...

Türkiye S-400’lerin teslimatı için neden 12 Temmuz’u seçti? Sembolik anlamını Murat Bardakçı yazdı

Türkiye, Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminin teslimatının başladığını resmi bir açıklamayla ilan etti. Rusya’dan satın alınan füze savunma sisteminin teslimatını 12 Temmuz’da başladı. Milyonların bilmediği 12 Temmuz tarihinin sembolik anlamını Habertürk yazarı Murat Bardakçı kaleme aldı. 

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Sovyet tehdidine karşı ABD’ye sığınan Türkiye’ye yönelik ilk yardım anlaşmasını yapıldığı anlaşmanın 12 Temmuz 1947’de Ankara’da Dışişleri Bakanlığı’nda imzalandığını paylaşan Bardakçı, yazısına şöyle devam etti:

Tesadüf olması düşük ihtimal “S-400’lerin teslimatının 12 Temmuz’da yapılmasının bir tesadüf olması bana pek düşük bir ihtimal gibi geliyor. Zira Ruslar hem bu şekilde rastlantıları bulup kullanmaya düşkün bir millettir, hem de ta çarlık asırlarından siyaset ve muharebe konusundaki önemli kararları geçmişte yaşanmış belli hadiselerin yıldönümlerine getirme meraklarının hayli örneği vardır. 

S-400’lerin teslim tarihi 12 Temmuz günü tesadüfen değil de bilerek, yeni kasten seçilmiş ise kararın böylesine sadece “Bravo” denir ve şapka çıkartılır,” 

Bardakçı ayrıca yardım anlaşmasına ilişkin gazete manşetinin kupürünü köşesine taşıdı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz