Ana SayfaTürkiyeTürkiye Sarıkamış'a yürüdü!

Türkiye Sarıkamış’a yürüdü!

Sarıkamış şehitlerini anma ve saygı yürüyüşü düzenlendi. Etkinliğe Türkiye’nin birçok ilinden binlerce katılım oldu. Yediden yetmişe herkesin katıldığı etkinliğe, sivil ve askeri kimlikli kişilerin yanına sıra; Şenkaya kaymakamı Ömer Dereci ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’de katıldı.

Öğrenciler, şehitlere saygı için araçlardan inip yürüdüler.

AllahuEkber şehitlerini anmak için Kars’ın Sarıkamış ilçesinde etkinlik yapıldı. Etkinliğe Erzurum başta olmak üzere çevre iller ve Türkiye’nin birçok ilinden ziyaretçi geldi. Yüz binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte güvenlik güçleri kuş uçurtmadı. Olası bomba ihtimaline karşı uydu sinyal kesiciler kullanıldı. Çok sayıda polis ve askerin görev aldığı bölgede birçok arama, tarama noktaları oluşturuldu. Binlerce kişinin katıldığı etkinliğe, Şenkaya kaymakamı, Ömer Dereci ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı, Mehmet Sekmen de eşlik etti. Yürüyüşe katılan vatandaşlara, ay yıldızlı atkı, bere ve eldivenlerin yanı sıra çok sayıda gıda malzemesi dağıtıldı.  Erzurum Atatürk öğrencilerinin de katıldığı etkinlik sabah saat 11:30 sıralarında başladı. Araçlardan inen vatandaşlar,Ecdada saygı gerekçesiyle yaklaşık 3 kilometrelik yolu yaya olarak yürüdü.

Gruplara ayrılan insanlara eşlik etmesi için bölgeyi iyi bilen rehberler ve sivil polisler görevlendirildi.
Meydana sığmayan kalabalık balkon ve çatılara çıktı. Yaklaşık yarım saat yürüyüşün ardından meydanda toplanan halk Kuran ve Sela tilaveti dinledi. Osmanlı elbisesi giymiş askerin omzuna bağladığı Türk bayrağıyla ezan okuması, meydanı dolduran kalabalığı duygulandırdı. Yaşlı insanların hüzünlenerek, oradaki görevli askerlere sarılıp ağladıkları görüldü. Şehitlerin sağ olduklarını hatta etkinlikte olduklarını dile getiren 76 yaşındaki Süleyman Gürses, ”Onlar ölü değil belki buradalar, Allah onlardan razı olsun vatanları için seve seve canlarını verdiler, gençlerimiz, çocuklarımız onların değerini iyi bilmeli” şeklinde konuştu. 

Düzenlenen etkinliğe Erzurum meslek lisesinden öğrencileriyle katılan Beden öğretmeni Akif Kaya, bu tür etkinliklerin sık sık olması gerektiğini, öğrencilerin tarihi okuyarak değil görerek ve yaşayarak öğrenmesi gerektiğini belirtti. Etkinliğin yapıldığı alana sığmayan kalabalık çareyi binaların çatısına çıkmakta buldu.

 Güvenlik güçleri, çatılara çıkan vatandaşlara sık sık dikkat etmeleri konusunda uyarılar yaptı. Programın ilerleyen saatlerinde, meydana Mehter takımının gelmesiyle coşkulu anlar yaşandı. Osmanlı marşlarından oluşan müzik dinletisinin ardından, Osmanlı elbisesi giymiş atlı askerler, ses kurşunlarıyla havaya ateş etti.

Sarıkamış şehitlerini anma etkinliğine katılan, Şenkaya kaymakamı Ömer Dereci Sarıkamış şehitlerini rahmetle saygıyla andığını, zamanı geldiğinde kendisinin de seve seve aynı şeyi yapabileceğini bildirdi. Birlik ve beraberlikten, kardeşlikten bahseden Mehmet Sekmen,” Bizdeki bu kardeşlik oldukça bu vatan sevgisi oldukça zor yıkılırız,inşallah bizde o şehitlerden oluruz” diyerek konuşmasını sürdürdü. Anma programı şehitlerin ruhuna Fatihaların okunmasıyla sorunsuz şekilde son buldu.

Volkan Aslan_Özel Haber

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz