Ana SayfaTürkiyeTürkiye'nin Suriye operasyonlarında FETÖ parmağı vardı! Ahmet Davutoğlu Habertürk'te gündemi sarstı

Türkiye’nin Suriye operasyonlarında FETÖ parmağı vardı! Ahmet Davutoğlu Habertürk’te gündemi sarstı

Türkiye'nin Suriye'de etkisinin kırılması konusunda açıklama yapan Ahmet Davutoğlu ordu içindeki FETÖ unsurlarına dikkat çekti.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Habertürk’te soruları yanıtladı. Davutoğlu Mehmet Akif Ersoy’un moderatör olduğu programda Nihal Bengisu Karaca, Afşın Yurdakul ve Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’nın sorularını yanıtladı. Davutoğlu, “Bizim Suriye’edki etkimizin kırılması, ordumuzun içindeki FETÖ unsurlarıyla gerçekleştirilmiştir” dedi.

Davutoğlu: Her şey Türkiye’nin 100 yılını belirleyecektir

Arap baharı başladığında yaptığım bütün değerlendirmelerde şunu söyledim, Genelkurmay, MİT Müsteşarlığı bunu bilir. Bütün sunumlarımda şunu söyledim; Türkiye’nin güneyine bir çizgi çizdik. Süleymani’yeden başlar Halep’in güneyinden, Humus’un kuzeyinden, Lazkiye ve Tarsus’a inen bir hat. ‘Artık burası Türkiye’nin güvenlik hattıdır. Burada olan her şey Türkiye’nin 100 yılını belirleyecektir’ dedim. Başbakanlığı bıraktığımda dair Halep Türkiye’ye yakın güçlerin elindeydi. Bugün rejim güçlerinin elinde. Her an PYD’ye de geçebilir. Musul’un yakınında askeri üs kurmak, Başbakan iken bizzat tespit ederek, yeraltı kaynaklarını araştırarak kuruldu orada hançer olmuştur. Sayın Erdoğan Başbakanlığı bana tevdi ettiğinde iki emanetim var demişti, çözüm süreci ve FETÖ. Siyasal unsurlarla temas içine geçmek doğal hali almıştı. Hiç kimse bu hatta böyle bir tehlikenin yok olacağı varsayımıyla hareket etmedi. Aksine tedbirlerimizi aldık. 2013 Mayıs ayında Amerikan hapishanelerinden DEAŞ unsurları Amerikalılar ve Maliki hükümetinin gözetimi altında kaçtılar. DEAŞ burada doğdu. Bizim Musul’daki hakimiyetimizi kırdı. O an Arap baharı Türkiye’ye karşı kullanılmaya başladı. Musul’daki Türkiye’nin etkisi kırıldı. Suriye’de hapishanelerde de bazı terör unsurları salıverildi. Türkiye’nin müzahiri olan Özgür Suriye Ordusu’nu hedef aldı. Rakka, Cerablus, Hama, Halep’teki yerel komitiler Türkiye’ye müzahirdi. Musul Valisi bizim yanımızdaydı. Musul’da DEAŞ’ın görevi Türkiye’in Halep ve Musul’da etkisini kırmaktı. Rejim havadan vuruyordu Türkiye’ye yakın unsurları, DEAŞ karadan giriyordu. O hat Türkiye’nin kontrolünden birer birer çıkartılmaya çalıştı. Aynı dönemde PKK unsurlarının Kuzey Irak’tan geçirilmesidir.

Ordu içindeki FETÖ unsurlarına dikkat çekti

ÖSO tecrübesi Halep’te korunabilse bugün farklı olurdu. DEAŞ Suriye’ye girdiğinde Özgür Suriye Ordusu tahkim edilmeliydi. Rusya’nın aldığı riski biz alabilseydik. Özgür Suriye Ordusu’nun Türkiye’ye müzahir bir güç olarak eğitilmesi, Halep’te korunabilseydi bugün farklı olurdu. Bizim o bölgedeki etkimizin kırılması, ordumuzun içindeki FETÖ unsurlarıyla gerçekleştirilmiştir. Şimdi elinizde iki yıl sonra size karşı bir darbe yapmış bir ordu var elinizde. Ankara’yı İstanbul’u bombalayanların Suriye’de almadığı tedbirlerdir. DEAŞ girdiğinde ben diplomatları mı gönderecektim savaşa? Genelkurmay’ın içindeki unsurlarla ilgili olarak benim yapabileceğim bir şey yoktu. Biz Rusya ile girilen ilişkide Halep’i kaybettik, İdlib’i de kaybediyoruz. Böyle bir ordu elinizde iken nerede hangi gücü kullanabilirdiniz?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri