Ana SayfaTürkiyeTürkiye, temsilci bildirmeyen sosyal medya şirketlerine 10 milyon TL ceza kesti!

Türkiye, temsilci bildirmeyen sosyal medya şirketlerine 10 milyon TL ceza kesti!

Temsilci bildiriminde bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok gibi sosyal ağ sağlayıcılarına 10'ar milyon lira ceza kesildi

Sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getiren Sosyal Medya Yasası 1 Ekim’de yürürlüğe girdi. Yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok gibi sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesildi.

Temmuz ayında Meclis’ten geçen 7253 sayılı Sosyal Medya Yasası gereği sosyal medya şirketlerinin Türkiye’ye temsilci atamaları gerekiyordu. Yasa 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe girerken Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok gibi şirketler Türkiye’de henüz temsilci atamadı. Bu nedenle 5 aşamalı yaptırım planının ilk aşaması devreye alındı ve şirketlere 10 milyon TL ceza kesildi.

Firmalar 30 gün içinde temsilci atamazsa ödeyecekleri ceza 30 milyon TL’ye ulaşacak.

“10’ar milyon lira ceza kesildi”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından şirketlerin temsilci belirlemeleri için 30 günlük sürenin dolduğunu ifade ederek, “Yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan başta Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, Youtube ve Tiktok olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesildi” açıklamasında bulundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri