Ana SayfaTürkiyeTürkiye-Çin-Perinçek üçgeni! Uygur Türkleri için yüz kızartan iddiaya Selçuk Özdağ'dan sert tepki

Türkiye-Çin-Perinçek üçgeni! Uygur Türkleri için yüz kızartan iddiaya Selçuk Özdağ’dan sert tepki

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ Uygur Türkleri iddiasıyla gündem yarattı. Türkiye gayri resmi yollardan Uygur Türklerini Çin'e mi gönderiyor?

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Elemanı Prof. Dr. İlyas Doğan, Geri Gönderme Merkezleri’ne kapatılan Uygurlar ve diğer yabancıların yaşadıkları insan hakları ihlallerini anlattı. İlyas Doğan’a göre Türkiye doğrudan Uygur Türklerini Çin’e göndermiyor. Ancak Çin’in çok daha rahat edebileceği Kırgızistan gibi ülkelere gönderiyor.

Özdağ önceki açıklamasında “Uygur Türkleri için Çin devletine teklifimiz şu” diyerek 4 madde sıralamıştı. 

Selçuk Özdağ’dan AK Parti ve ortaklarına çok sert tepki

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, gayri resmi yollardan Çin’e gönderildiği iddia edilen Uygur Türkleri üzerinden AK Parti hükümetine ve ortaklarına sert eleştiriler yöneltti.

Özdağ tepkisini “Ey koalisyon iktidarı, Uygur Türklerini Çin’e iade etmiyoruz diyordunuz. Peki bu söylenenler nedir? Resmî kayıtlarda görünmesin diye hülle yoluyla Çin’e iade edilmek üzere gayri resmî yollardan 3. ülkelere mi gönderiyorsunuz? Meselenin takipçisiyiz.” sözleriyle dile getirdi.

Perinçek’in Uygur Türkleri nefreti

AK Parti’nin küçük ortağı Doğu Perinçek’e bağlı TGB geçmişte pek çok kez Uygur Türklerini hedef göstermişti. Hatta AK Parti hükümetinin Perinçek’ten çekindiği için Uygur Türklerine gereken desteği veremediği bile iddia edilmişti.

Yaklaşık iki ay önce Amerikan Foreign Policy dergisinde, Türkiye’nin Çin’le ticari ilişkileri hakkında “Erdoğan Türkiye’yi Çin’in müşterisi olan bir devlete dönüştürüyor” şeklinde bir  ifade yer almıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri