Ana SayfaTürkiyeTürkiye Wushu Federasyonu’nda skandallar bitmiyor: Kendi sporcularını dolandırmakla suçlanıyor

Türkiye Wushu Federasyonu’nda skandallar bitmiyor: Kendi sporcularını dolandırmakla suçlanıyor

Usulsüzlüklerle gündemden düşmeyen TWF hakkında yeni bir suçlama daha ortaya atıldı.

Skandallarıyla gündemden düşmeyen Türkiye Wushu Federasyonu (TWF) ile ilgili bir suçlama daha ortaya atıldı.

Birgün’ün haberine göre Başkanvekili Abdurrahman Akyüz liderliğinde birçok kuralı çiğneyen federasyon turnuva masraflarını sporcular üzerinden karşılarken ulusal takım eşofmanının parasını dahi oyunculardan almış.

TWF’nin geçen sene düzenlediği organizasyonlarda ise derece yapan ve A milli sporcu belgesi alan sporcuların Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nden aldığı burs Spor Bakanlığı tarafından turnuvaların usulsüz olduğu gerekçesiyle iptal edilmiş.

Turnuvaları geçersiz sayan bakanlık federasyon yönetimi hakkında herhangi bir işlem yapmış değil. Bakanlık federasyonun usulsüzlükleri nedeniyle sporcuları cezalandırması ise tepki çekti. Yaşadığı mağduriyeti BirGün’e anlatan ismini vermek istemeyen bir sporcu şu ifadeleri kullanıyor:

‘OTEL PARASINI DA BEN ÖDEDİM’

“Ben yıllardır Türkiye Wushu Federasyonu’na bağlı olan Kyokushin Ashihara branşı ile ilgileniyorum. Birçok Türkiye Şampiyonası’nda ve il maçlarında başarı elde etmiş bir sporculuk kariyerim var. En büyük hayalim ülkem adına uluslararası bir turnuvaya katılıp milli sporcu unvanını kazanmaktı ki bu sayede yıllardır uğraştığım bu branşta emeğimin karşılığını en güzel şekilde alabilecektim. Hedefim üniversiteye başlamadan önce milli sporcu olup üniversite yıllarımda burs alabilmekti. Geçim sıkıntımdan dolayı buna çok ihtiyacım vardı. 19 -23 Şubat 2020 tarihlerinde Antalya’da yapılan Kyokushin Ashihara Avrupa Şampiyonası’na katılmak için hazırlandım ve şampiyona için otel ücretimi dahi zor buldum. Ancak sonunda birinci oldum ve bu benim için büyük bir gururdu.”

‘DOLANDIRILDIK’

Sonrasında KYK bursu için başvurduğunu ve kabul edildiğini söyleyen sporcu bir sonraki gün bursunun iptal olduğunu belirterek, “A milli sporcu belgemi aldım üniversiteme kayıt oldum ve KYK bursuna başvurdum. Bursum kabul edildi çok mutluydum ta ki ertesi gün bakanlıktan görevli bir kişi katılmış olduğunuz turnuvanın millilikleri usulsüz olduğu için, ‘Milliğiniz c kategorisine düşürüldü’ dedi. Bu yüzden bursum da iptal edildi. Yıllardır uğraştığım, maddi manevi emek verdiğim sporda federasyon yönetimi yüzünden hayallerim elimden alındı. Para verip katıldığım bir müsabakada böyle bir skandalın yaşanması benim gibi yüzlerce sporcunun dolandırılması demek. Federasyon yönetiminde bu durumdan kimler sorumluysa hak ettiklerini bulmalarını temenni ediyorum” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,698TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri