Ana SayfaTürkiyeTürkiye'de 3 bin Çinli yaşıyor! Çin yeni yıl tatili için ülkelerine gidenlerden...

Türkiye’de 3 bin Çinli yaşıyor! Çin yeni yıl tatili için ülkelerine gidenlerden kaçı geri döndü?

Dünyaya Çin’den yayılan koronavirüs ile ilgili CHP’den bir soru önergesi geldi. Türkiye’de yaşayan 3 bine yakın Çinli’ye vurgu yapan CHP’li Güzelmansur, “Ülkemizdeki üç bine yakın Çinli çalışandan kaçı 2020 Çin Yeni Yılı tatili için ülkelerine gitmişlerdir? Kaçı geri dönmüştür” diye sordu.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye’de çalışan 3 bine yakın Çinlinin, Çin Yeni Yıl tatili için ülkelerine gitmelerine izin verilip verilmediğini ve dönüşlerinde alınan önlemleri sordu.

Güzelmansur, Sağlık Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde,  “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın en son yayınladığı 2018 Yabancıların Çalışma İzinleri İstatistiklerine göre ülkemizde çalışan 115.837 yabancı çalışandan 2.992’nin uyruğu Çin’dir” dedi.

Hangi önlemler alındı sorusu

Güzelmansur, ülkedeki üç bine yakın Çinli çalışanın 25 Ocak-18 Şubat tarihleri arasında, Çin yeni yılını kutlamak üzere ülkelerine gidip gitmedikleri ve dönüşte hangi önlemlerin alındığının kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Türkiye’de Covid-19 nedeniyle 17 Mart’ta kaybedilen vatandaş için virüsü Çin temaslı bir çalışanından kaptığı açıklamasını hatırlatan Güzelmansur, şu soruları  yöneltti:

“Bu temas Çin yeni yıl tatili dolayısıyla oluşan bir temas mıdır?

Ülkemizdeki üç bine yakın Çinli çalışandan kaçı 2020 Çin Yeni Yılı tatili için ülkelerine gitmişlerdir? Kaçı geri dönmüştür?

2020 Çin Yeni Yılı tatili için ülkelerine giden Çinli çalışanlara ülkemize dönüşlerinde hangi tedbirler uygulanmıştır? Kaçına Covid-19 testi yapılmıştır? Kaçı karantinaya alınmıştır?

Şu ana kadar ülkemizde tespit edilen Covid-19 vakalarından kaçı bu kişilerle temaslıdır?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri