Ana SayfaTürkiyeTürkiye’de mutasyona uğramış virüse rastlandı mı? Bakan Koca’dan açıklama!

Türkiye’de mutasyona uğramış virüse rastlandı mı? Bakan Koca’dan açıklama!

Koca, Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Dünyayı paniğe sürükleyen ve ilk olarak İngiltere’de ortaya çıktığı iddia edilen mutasyona uğramış koronavirüsle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan çarpıcı bir açıklama geldi. Koca, virüse Türkiye’de rastlanmadığını açıkladı.

Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “virüs mutasyonu” ile ilgili, “Virüste mutasyon ve varyasyon değişikliklerinin izlenmesi için Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımız düzenli olarak ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekleri incelemektedir” değerlendirmesini yaptı.

Koca, şu açıklamayı yaptı:

“Bu incelemeler kapsamında belirlenen varyasyon ve mutasyonlar Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılmaktadır. Mutasyon tedbir uygulamaları kapsamında son dönemde İngiltere’den ülkemize gelen ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler referans laboratuvarımızda tam gen sekanslama yöntemi ile incelenmiştir. Ne son dönemde yurda ilgili ülkelerden giriş yapan PCR pozitif vakalardan alınan numunelerde ne de yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İngiltere’nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanmamıştır.”

Bakan Koca, ayrıca düzenli incelemelerin devam edeceğini açıkladı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri