Ana SayfaTürkiyeTürkiye'den ABD'ye çok sert Filistin tepkisi: Kudüs kırmızı çizgimizdir

Türkiye'den ABD'ye çok sert Filistin tepkisi: Kudüs kırmızı çizgimizdir

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail’i yok sayarak açıkladığı çözüm planına Türkiye’den sert tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Kudüs kırmızı çizgimizdir” denirken AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da “Hayır Trump! Kudüs; İslam dünyasının kalbî ve Filistin Devletinin Başkentidir!” şeklinde tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile birlikte açıkladığı tek taraflı ‘Yüzyılın Anlaşması’ planına ilişkin, “Kudüs kırmızı çizgimizdir. İsrail’in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin sözde barış planı ölü doğmuştur. Bu plan, iki devletli çözümü öldürmeyi ve Filistin topraklarını gasp etmeyi hedefleyen bir ilhak planıdır. Filistin halkı ve toprakları parayla satın alınamaz. Kudüs kırmızı çizgimizdir. İsrail’in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz. Kardeş Filistin halkının daima yanında olacağız. Filistin topraklarında bağımsız Filistin için çalışmaya devam edeceğiz” denildi.

Açıklamada ayrıca, Filistin’in kabul etmeyeceği hiçbir planın desteklemeyeceği kaydedilerek, işgal politikalarına son vermeden Orta Doğu’ya barış gelmeyeceği de vurgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Filistin’i dışlayarak oluşturup “Yüzyılın Anlaşması” adını taktığı Ortadoğu Barış Planı’nı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile birlikte açıkladı.

ABD Başkanı, “Kudüs bölünmeden İsrail’in başkenti olarak kalacak” ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın ardından Filistin Batı Şeria Ramallah şehrinde bölge halkı; Trump ve Netanyahu’nun açıkladığı barış planına yönelik gösteriler düzenledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise tek taraflı Orta Doğu barış planına ilişkin “Halkımız bu planı tarihin çöplüğüne atacak” diyerek tepki gösterdi.

Öte yandan Beyaz Saray Türk gazetecilere ambargo uyguladı. Trump ve Netanyahu basın toplantısına Washington’daki yerleşik Türk gazeteciler alınmadı. Akreditasyon için başvuru yapan gazetecilere olumlu yanıt verilmedi.

Trump’ın açıklamaları şöyle:

“İsrail dünyanın üzerindeki bir ışıktır. Tarihteki karanlık çağların tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz.

İsrail ziyaretimde (Filistin Yönetimi Başkanı) Mahmud Abbas’la Beytüllahim’de biraraya geldim, daha iyi bir hayat, potansiyellerini gerçekleştirmeleri gerektiğini düşündüm.

Dönüşte çözüm için çalışmaya karar verdim.

Bu barış vizyonumuz geçmiştekilerden farklıdır, gerçekliğe dayanan 80 sayfalık planımız tarihe geçmiştir.

Gerçekçi iki devletli çözüm ile Filistin’in İsrail’in güvenliğine tehdidi azaltılacaktır.

İsrail ilk kez harita açıklanmasına izin verdi, bu cesur adım için Başbakan Netanyahu’ya teşekkür ediyorum.

Detaylı net bir harita için komisyon kuracağız.

Gelecekteki Filistin devleti kurulmasının şartları arasında terörü reddetmesi vardır.

Kudüs İsrail’in bölünmemiş başkenti kalacaktır.

İsrail için çok şey yaptım, Kudüs’ü başkent tanıdım, elçiliği taşıdım, Golan’daki egemenliğini tanıdım, en önemlisi korkunç ve berbat İran nükleer anlaşmasından çekilmek. (Alkışlar eşliğinde Trump-Netanyahu el sıkışması)

Filistin için de çok iyi bir anlaşma olmasını istiyorum. Filistinliler için de çok şey yapmam lazım, yoksa adil olmazdı.

Bir daha bu kadar iyi bir ekip göremeyecekler, hepsi çok iyi anlaşma yapıcılar, karşı tarafın da iyi olmasını istiyorlar. 

Bu harita Filistin’i iki katına çıkaracak, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinde ABD büyükelçilik açacak.

Filistin halkına sonunda refah ve mutluluk gelecek, dış yardım olmaksızın kendi başlarının çaresine bakacaklar, çok başarılı bir halk kendileri.

Sayın Abbas’a mektup gönderdim ve kendisine Filistinlilere tahsis edilen toprağın onlar için 4 yıl açık tutulacağını söyledim.

Bu tarihi fırsata olan yanıtınız, Filistin’in devlet olması için nasıl liderlik yaptığınızı dünyaya gösterecek.

İran rejimi büyük oranda zayıflamış durumda. Kasım Süleymani’yi dünyanın bir numaralı teröristini ortadan kaldırdık. Hizbullah’ın başı ile iyi şeyler peşinde değillerdi. İsrail nefretini yaymaya çalışıyorlardı, Kudüs’ü özgürleştirmek için İsrail’le savaşmamız gerek diyorlardı, İsrail’in düşman olduğunu söyleyerek Ortadoğuyu bölmeye çalışıyorlardı. (Alkışlar eşliğinde Trump-Netanyahu el sıkışması)

Gerçekte Kudüs özgür ve kurtarılmıştır.

İslam dünyasının 1948’te yaptığı hatayı, İsrail’i tanımak yerine saldırma hatasını düzeltmesinin zamanı gelmiştir.

Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman’a buraya elçilerini gönderdikleri için teşekkür ediyorum.”

Netanyahu: Bu fırsatı kaçırmayacağız

“Ortadoğuda uzun bir yolculuğun öncesi su içeriz. Gerçekten sıradışı bir yolculuk. Donald, bugün burada olmaktan onur duyuyorum, yaptığın her şey için teşekkürler…

Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman’ın burada elçilerini görmek çok güzel, ne kadar önemli bir anda olduğumuzu gösteriyor.

Bu tarihi bir gün, 14 Mayıs 1948’i hatırlıyoruz, o gün Başkan Truman İsrail devletini tanıyan ilk lider olmuştu.

Siz (Trump) de tarihimiz için önemli topraklardaki hakkımızı tanıyan ilk başkan oldunuz.

Bu, İsrail için, barış için harika bir plan. Trump’ın planı kalıcı barış için gerçekçi bir yol.

İsrail’in kendisini savunması için Batı Şeria’daki Ürdün Vadisi ve diğer yerlerde İsrail egemenliğinin bulunması gerektiğini Trump tanıyor.

Filistin tarafıyla müzakere etmeyi kabul ettim çünkü Trump’ın barış planı gerekli dengeyi sağlıyor. 

(Trump’ın damadı ve başsanuşmanı) Jared, bugün Yahudi halkının güvenliğinin temin edilmesine yardım ettin. Yahudi devleti sana ve Trump’a sonsuz bir minnet borçludur.

Yüzyılın anlaşması yüzyılın fırsatıdır ve İsrail bu fırsatı kaçırmayacaktır.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri